Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918

 Przed 98 laty, dnia 11 listopada 1918 roku Polacy powstali z jarzma niewoli narodowej, Nasza nadwiślańska Ojczyzna, opluta i zniewolona tyranią trzech sąsiadujących z nią orłów, tego właśnie dnia poczuła, że płynie w niej wolna krew. W tym dniu, dla upamiętnienia wspomnianego i przede wszystkim ważnego w dziejach naszej Ojczyzny wydarzenia, wiele organizacji kombatanckich i patriotycznych udaje się pod pomniki pamięci narodowej, by tam złożyć symboliczną wiązankę kwiatów. W tym roku, zaproszeni zostaliśmy do Iłży, by posłuchać wielu wierszy specjalnie napisanych przez literatów ziemi iłżeckiej na tę właśnie okazję.

Wspólna narodowa radość

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, było procesem sukcesywnym. Dzień 11 listopada 1918 roku, zapisał się w historii naszego kraju, nie tylko jako okres gdy Wybuchła Polska, ale definitywnie zakończyła się I wojna światowa. Totalna kapitulacja Niemiec, a także zawarciem rozejmu w Compiegne, przyczyniły się do naszej sprawy niepodległościowej. Ówczesne narody europejskie, nawet nie pozwoliły Niemcom na nazwanie ich kraju jak dotychczas, a jedynie mieli oni stanowić Republikę Weimarską. Dnia 10 listopada 1918 roku, do Warszawy powrócił po internowaniu w twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski, któremu w Warszawie Rada Regencyjna, przekazała władzę nad polskim niepodległym już krajem. Cały świat zobaczył, że znów Wybuchła Polska.

Polsko i Matko, kraju ty kochany

znów jesteś dla nas Ojczyzną

z niewoli kajdan na zawsze wyrwany

będziesz nas karmić swoją ziemią żyzną ….

Patriotyczne spotkania

Aby uczcić ten symboliczny czas, wiele grup i stowarzyszeń patriotycznych, śpiewało pieśni patriotyczne i recytowało okolicznościowe wiersze pod pomnikami naszych bohaterów. Z przyjemnością posłuchaliśmy wielu z nich.

…Dlaczego nie wolno nam było

oddychać wolnością przez lata

a teraz to się już skończyło

i wolność jutrzenki w nas wzlata

 

pamiętaj o młody rodaku

kto to był marszałek Piłsudski

on zgromił wrogów Ojczyzny

zdarł z nas ten ciężar nieludzki….

pomnik-odzyskania-niepodleglosci-w-ilzy

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

 

 

 
 

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial