Nesebyr – Bułgaria

Nesebyr położony jest 3 km od Słonecznego Brzegu, na skalistym półwyspie. Jest to malownicze stare miasto, które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 3000 lat temu miasto założyli Trakowie pod nazwą Mesambria.
Wizytówką miasta jest nietypowy, drewniany młyn wodny, który tworzy atmosferę do bliższego poznania. Cudownie wpisuje się w panoramę miasta. Nesebyr łączy się ze stałym lądem sztuczną groblą. .
W nowej części miasta znajdziemy mnóstwo hoteli, a pośród nich place zabaw dla dzieci, park z fontannami oraz park wodny Aqua Paradise. Konkuruje on z parkiem wodnym w Słonecznym Brzegu reklamując się jako największy tego typu kompleks w Bułgarii. W ofercie ma aż 20 różnych atrakcji. W porcie znajdziemy także mnóstwo restauracji, które serwują świeże owoce morza po bardzo atrakcyjnych cenach.
Jedną z pierwszych rzeczy, które zwracają uwagę jeszcze przed wejściem do starego miasta, oczywiście nie licząc zjawiskowego, błękitnego morza oraz jeszcze bardziej błękitnego nieba, jest bizantyjska brama obronna z V w. Pozostałości umocnień zachowało się tutaj więcej. Prawdopodobnie są to fragmenty rzymskich, greckich i bizantyjskich murów obronnych, za którymi pewnie kryli się mieszkańcy miasta.
Na starym mieście nie można zapomnieć również o zwiedzeniu Muzeum Archeologicznego z antyczną ceramiką i średniowiecznymi ikonami. Znajduje się zaraz za murami, po prawej stronie głównej bramy. Na drodze napotkamy też męski klasztor św. Jerzego, w którym usłyszymy legendę o wodzie leczniczej. Ciekawie prezentuje się również kolekcja Muzeum Etnograficznego.
Do najbardziej interesujących miejsc, w Nesebyrze zaliczymy starówkę. Charakterystyczne domy i świątynie z kamienia i drewna pochodzą z XVIII w i z początków XIX. Stanowią piękny przykład architektury Odrodzenia Narodowego. Pomieszczenia znajdujące się na parterze zajmowały w większości sklepy. W pomieszczeniach na górze znajdowały się prywatne pokoje właścicieli. Obecnie turyści mogą podziwiać ponad 100 takich zabytkowych domów, które zostały odrestaurowane.
Średniowieczne przekazy głoszą, że w mieście istniało 40 cerkwi i kaplic, z których do dziś zachowało się zaledwie kilka.
Złote, szerokie i piaszczyste plaże, czyste morze, kawiarnie, restauracje, targowiska, łodzie, wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem. Miasto to także miejsce ulicznych malarzy, muzyków i artystów. Na każdym kroku natrafimy na kawałek kultury, która ma bardzo dużo do zaoferowania. Można tu spędzić spokojnie czas nad morzem, wśród niewiarygodnie zachowanej architektury z przeszłości.

The following two tabs change content below.

Mariusz Bodo

Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Ostatnie wpisy Mariusz Bodo (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial