9.5 C
Skarżysko-Kamienna

Niebezpieczne wojenne pamiątki w lasach starachowickich

Published:

Nowy rok przywitał saperów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach kolejnym znaleziskiem. Niewypały i niewybuchy znalezione w starachowickim lesie pochodzą z czasów II wojny światowej.

Podczas interwencji żołnierze z kieleckiego Centrum podjęli i zabezpieczyli:

  • Pocisk artyleryjski kal. 120 mm-2szt.

  • Pocisk artyleryjski kal. 105 mm-13szt.

  • Pocisk artyleryjski kal. 76 mm-87 szt.

  • Elementy pocisków artyleryjskich-17szt.

 

Podjęte przedmioty będą przewiezione na poligon w Nowej Dębie gdzie będą zniszczone. Na terenie województwa świętokrzyskiego w każdym roku saperzy interweniują ponad 300 razy, zabezpieczając tysiące przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Dzięki ich służbie, szybkiej reakcji i profesjonalizmowi mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpiecznie.

Te niebezpieczne pamiątki, pomimo upływu wielu lat od zakończenia drugiej wojny światowej, nadal znajdowane są na terenach leśnych. W Polsce jeszcze przed zakończeniem działań wojennych przystąpiono do oczyszczania kraju z ładunków.

Oceniano wówczas, że pod ziemią znajduje się ok. 9 mln min i 25 mln różnego typu śmiercionośnej amunicji. Jak się okazało, były to dane kilkakrotnie zaniżone. Oficjalnie akcję rozminowania zakończono w 1956 r., jak się okazuje – nie usunięto wszystkich wojennych pamiątek.

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych/ RDLP w Radomiu

Related articles

Recent articles

spot_img