Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Wobec nasilającej się pandemii koronawirusa rząd zapowiedział nowe restrykcje, zakazy i nakazy. Będą obowiązywać od północy. Dotyczą m.in. robienia zakupów oraz pojedynczych wyjść z domu tylko i wyłącznie w niektórych sytuacjach. Ograniczony będzie dostęp do parków i miejsc rekreacji.

– Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą – zapowiedział szef rządu.

– Ograniczamy dostęp do parków, skwerów, miejsc rekreacyjnych. Wprowadzamy również zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte został wszystkie gabinety fryzjerskie, tatuażowe itd. Limit dla sklepu – maksymalnie 3 osoby na jeden punkt kasowy –zapowiedział  premier.

Ograniczenia będą dotyczyć bazarów

– 3 osoby będą mogły przebywać przy jednym straganie. Przed sklepami należy nakładać rękawiczki. Zamknięte zostaną w weekend sklepy budowlane, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie. W godzinach 10-12 sklepy i apteki będą otwarte tylko dla seniorów 65+. – W ten sposób chcemy zmniejszyć liczbę spotkań osób najbardziej zagrożonych – mówił Morawiecki.

Dodatkowe wymogi dotyczą zakładów pracy. Konieczne będzie zachowanie 1,5 m odległości między stanowiskami pracy. Muszą być zapewnione środki ochrony. Zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, z wyjątkiem miejsc wykorzystywanych przez pacjentów objętych kwarantanną i pobyty służbowe.

Obowiązkową kwarantanną objęte będą osoby, które mieszkają w domu z osobą przebywającą kwarantannie. Co najmniej dwutygodniowa.

– Na czas pandemii odwołujemy wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia. Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. Podchodzimy z pokorą do koronawirusa. Na razie udaje nam się te przyrosty wolniej kontrolować, ale nie możemy założyć, że tak będzie – mówi Mateusz Morawiecki.

– Kary będą egzekwowane przez policję, która będzie mniej zajęta przez ludzi objętych kwarantanną, bo wśród nich wdrażamy aplikację do kontroli . Chcemy wracać do życia gospodarczego, ale to czy będziemy mogli wrócić zależy od tego, czy w najbliższych tygodniach będziemy ściśle przestrzegać zasad – powiedział premier.

– Musimy ograniczyć ruch społeczny o 80 procent. Wtedy mamy dopiero szanse wyhamować pandemię. Stąd ograniczenia, o których mówił premier – mówił minister Szumowski.  – Do tej pory ograniczenia dotyczyły przewozu dużego publicznego.Wszystkie modele epidemiczne pokazują, że wzrost ilości chorych jest wykładniczy, to znaczy że wzrost ilości chorych się podwaja. Jeżeli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szansę wyjść z epidemii – przekonywał Szumowski.

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial