Nowi żołnierze w świętokrzyskiej brygadzie WOT

W piątek 27 listopada w szeregach 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolenie podstawowe rozpoczęło 14 nowych ochotników z terenu województwa świętokrzyskiego. Swoje pierwsze szkolenie odbędą na poligonie w Świętoszowie wspólnie z żołnierzami 16 Dolnośląskiej Brygady OT.

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania, czyli do  2026 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 26 tys. żołnierzy. Dziś kolejni ochotnicy rozpoczynają swoją służbę w Świętokrzyskiej brygadzie WOT w której obecnie terytorialną służbę wojskową pełni ponad 1100 żołnierzy OT.

Powołanie ochotników do 10 ŚBOT odbyło się 27 listopada na kieleckiej Bukówce. Pierwszych nowo powołanych żołnierzy instruktorzy przywitali o godzinie 8:00 rano. W pierwszej kolejności zostali przebadani na obecność COVID-19, zostały od nich pobrane wymazy. Dzień wcielenia upłynie nie tylko pod znakiem formalności, ale również ochotnicy sprawdzą swoją sprawność na  teście z w-f, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek oraz zostaną umundurowani.

Ochotnicy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Osoby te przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej. Od 5 grudnia do szkolenia dołączą również żołnierze rezerwy , którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze. Obydwie formy będą realizowane na terenie poligonu w Świętoszowie z zachowaniem niezbędnych wymagań sanitaro – epidemiologicznych.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Swój akces można również zgłosić u rekrutera z Mobilnych Zespołów Rekrutacyjnych pod nr. tel. 887 751 674. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

The following two tabs change content below.

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial