28.3 C
Nowy Jork

Nowy kontrakt dla MESKO

Published:

        17 grudnia 2015 przedstawiciele MESKO S.A. i Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt na dostawę tysiąca przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Zlecenie warte 600 milionów złotych rozłożone jest na lata 2017–2020. umowę ze strony MON podpisał płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON, MESKO reprezentowali – Jarosław Cieślik, dyrektor ds. finansowych MESKO S.A., oraz Piotr Jaromin, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MESKO S.A.
Wojsko Polskie posiada pociski wyrzutnie i pociski Spike od kilku lat. Zakup rakiet wynika z konieczności uzupełnienia zapasów. Podczas ćwiczeń rocznie wystrzeliwanych jest bowiem około 100 pocisków. W Spiki mają być wyposażone dwa modele transporterów typu Rosomak. Jeden w wersji z wieżą Hitfist 30 z wyrzutnią rakiet, drugi – z wieżą bezzałogową ZSSW-30. Ta ostatnia poza 30-milimetrowym działkiem będzie mieć również 4 ppk Spike.

    Dzień wcześnie MON podpisał z PIT-RADWAR S.A. zamówienie na dostawę 77 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, uzbrojonych w rakiety przeciwlotnicze Grom Produkowane przez skarżyskie MESKO. Wartość kontraktu wynosi 1 miliard 83 miliony zł.
Zestaw Poprad służy do wykrywania, identyfikacji, śledzenia i zwalczania celów powietrznych znajdujących się w odległości do 5,5 km i na pułapie 3,5 km . wyposażony jest w cztery przeciwlotnicze rakiety Grom, a w przyszłości znajdą się w nim także rakiety Piorun.

poprad
Samobieżnych przeciwlotniczy zestaw rakietowy “Poprad” źródło: Polska Zbrojna
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img