Nowy Rok-NOWY POCZĄTEK

Nowy Rok, to kultywowane na całym świecie święto, przypadające na dzień 1 stycznia każdego roku. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Na całym świecie, przyjście Nowego Roku rozpoczyna się życzeniami składanymi sobie przy kieliszku szampana.

…Gdy Nowy Rok nastanie

gdy przyjdzie chwila taka

życz wszystkim szczęścia zdrowia

i nie szczędź im buziaka…

Rzymskie zwyczaje

Zwyczaje rozpoczynania Nowego Roku od pierwszego dnia stycznia, wywodzą się z czasów starożytnego Rzymu. Jego mieszkańcy czcili w ten dzień boga Janusa, któremu powierzono opatrzność nad bramami otwierającymi wszystkie początki. Wiele krajów, tłumaczy imię boga Janusa, nazwą styczeń jako inaczej mówiąc ten pierwszy. Wyznawcy prawosławia i grekokatolicyzmu, posługujący się kalendarzem juliańskim, witają Nowy Rok 14 stycznia. Bawią się oni wówczas na tzw. małankach pijąc nie szampana a czerwone wino, symbolizujące bogactwo.

…Janus bóg przekory

zły to chochlik raczej

tamtego obdarzy

a tego naznaczy

 

trąd i czcze cierpienia w zasięgu Janusa

nie czcij zatem jego

bo to zła pokusa…

 

A co w Chinach

Chiński Nowy Rok, wyznaczany jest zgodnie z procedurą kalendarza chińskiego. A wypada on zwykle w drugi nów księżyca. W buddyzmie natomiast, tradycyjnie Nowy Rok rozpoczyna się wraz z pierwszą kwietniową pełnią księżyca, jednak współcześnie ma najczęściej stałą datę przypadającą na dzień 13 kwietnia.

 

Zawsze Nowy Rok, postrzegany jest jako czas szans na coś lepszego, co może się nam zdarzyć gdy w to naprawdę będziemy wierzyć.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial