Obchody 77. rocznicy Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku

W niedzielę 25 czerwca, przy mogile na Brzasku odbyły się obchody 77. rocznicy Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich z terenu powiatu skarżyskiego, poczty sztandarowe, delegacje szkół, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i politycznych, przedstawiciele władz wojewódzkich i władz samorządowych.

Tu 29 czerwca 1940 r. Niemcy przeprowadzili finał akcji “AB”. Egzekucji 760 osób dokonano jednego dnia. Wybrano tę niewielką polankę w lesie na Brzasku, na zachód od Skarżyska. Zginęli tam mieszkańcy Skarżyska i wielu okolicznych miejscowości. Ofiarami egzekucji były m.in. osoby aresztowane w czasie akcji pacyfikacyjnej towarzyszącej rozbiciu oddziału mjr Henryka Dobrzańskiego ” Hubala”. Masowy mord na Brzasku był największą egzekucją przeprowadzoną przez hitlerowców w czasie okupacji na Kielecczyźnie.

Co roku odbywają się tu uroczystości patriotyczne ku czci pomordowanych – msza polowa, uroczyste złożenie wieńców, apel poległych, salwa honorowa..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial