Obchody Powstania Styczniowego w Bodzentynie

 

Redakcja DDSK, brała udział w obchodach powstania styczniowego w Bodzentynie

 Pierwsze powstańcze walki w roku 1863, miały miejsce w Bodzentynie. Tutaj w roku tym, miało miejsce wiele wesel zorganizowanych w pobliskich gospodarstwach. Na nie gospodarze zaprosili stacjonujących w pobliżu kozaków, by uraczyć ich mocnymi trunkami. Pijani kozacy, w chwili wybuchu powstańczego zrywu, stali na pozycji przegranej.

W Bodzentynie

Wielką atrakcją tej uroczystości, był marsz szlakiem powstańców styczniowych prowadzący z Suchedniowa do Bodzentyna. Jak opisane jest to w źródłach historycznych….w nocy z 22 na 23 stycznia 1863, spod przydrożnego krzyża wyruszył oddział pod wodzą braci Dawidowiczów, by opanować Bodzentyn. Niestety, atak się nie powiódł i nie udało się zdobyć garnizonu rosyjskiego, jaki tam stacjonował. Suchedniowianie bili się jednak dalej. W odwecie w lutym żołnierze rosyjscy, spalili dużą część miasteczka… Ciekawostką historyczną jest fakt, iż sztandar oddziału Dawidowiczów był przez mieszkańców przechowywany aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku i dziś można go oglądać w miejscowym kościele. Na tej uroczystości w Bodzentynie, członkowie grup rekonstrukcji historycznej, żołnierze i Związki Strzeleckie oraz parlamentarzyści, przypominali zgromadzonym gościom przebieg tego patriotycznego zrywu, którego celem miała być nasza narodowa niepodległość. W wygłoszonym krótkim przemówieniu przez panią poseł Marię Zubę, mieliśmy obraz minionych dni, tych sprzed 154 lat. Następnie pan Robert Osiński z Buska- Zdroju komendant Żuawów Śmierci, zorganizował apel poległych.

Uroczystość tę zakończyła salwa z broni Żuawów Śmierci.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

The following two tabs change content below.

Mariusz Bodo

Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Ostatnie wpisy Mariusz Bodo (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial