22.1 C
Nowy Jork

OBRAZ WOJNY W ZDJĘCIACH „FOTOGRAFISTY”

Published:

30 sierpnia w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Suchedniowie można było obejrzeć premierowy w naszym mieście pokaz filmu „Fotografista” z reżyserii Sławomira Mazura. Film przedstawia sylwetkę Feliksa Konderki ps. „Jerzy”, który podczas II wojny światowej wykonał około 1500 fotografii pokazujących codzienne życie oddziałów partyzanckich „Ponurego” i „Nurta”. Ponadto autor zrobił około 500 zdjęć pokazujących życie świętokrzyskiej wsi podczas okupacji.

Film powstał z inicjatywy kuzyna Feliksa Konderki – Mariusza Baran-Barańskiego, który ma prawa autorskie do zdjęć. Wystawa po raz pierwszy była prezentowana 15 maja ubiegłego roku.

Przybyłych powitał Wielki Rycerz Tadeusz Barański, modlitwę za tych, co oddali krew za Ojczyznę podczas II wojny, odmówił ks. Wojciech Marchewka, o zbiorach mówił pan Mariusz.

Za cenną inicjatywę podziękował burmistrz Cezary Błach, później obecni zwiedzali wystawę wybranych z ogromnego zbioru fotografii.

Dodajmy, że nazwa filmu pochodzi od zawodu, który Feliks Konderko miał wpisany w auwaisie – niemieckim dowodzie osobistym.

Organizatorem spotkania byli Rycerze Rady Kolumba nr15299 w Suchedniowie.

Wystawę i film można oglądać do 9 września w godz. od 10.00 do 12.30 i od 15.00 do 17.30 w Parafialnym Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej w Suchedniowie.

źródłó:www.suchedniow.pl

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img