Obrazy i wiersze

Prace olejne o Szmaragdowej Wyspie

 Redakcja DDSK została zaproszona do Bliżyna, do mieszkającej tam pani Jolanty Soczyńskiej- Abramowicz celem zobaczenia wielu obrazów zgromadzonych w jej domu, przedstawiających pejzaże starej Irlandii.

 Pola, lasy i kręte drogi

Na kilku obrazach pani Jolanty, zobaczyć można piękno miejscowości Glassillaunvealnacurra. Urokliwość przyciętych wokoło drzew i krzewów, piękno parkowych zagajników, nie mają sobie równych. A oto co na ten temat napisała pani Jola.

Szum drzew starych i ponurych

szły tu z echem wiatru złego

okoliczne piękne pola

są dla trudu człowieczego

Praca na wsi wieś

Najpiękniejszym obrazem prezentowanym przez panią Jolę jest ten, który nosi nazwę „Praca na wsi”. Skromność irlandzkiej osiemnastowiecznej wsi, jest uwieczniona na wspomnianym obrazie. Nieznany autor tej pracy olejnej, doskonale uchwycił urodę tego zakątka ziemi.

Burza nad lasem Wikngów

Pięknym obrazem znajdującym się w zbiorach pani Jolanty jest ten, który nosi nazwę „Burza nad lasem Wikingów”. Szalejący wiatr i zacinający deszcz, nie przesłania w żaden sposób piękna krajobrazu starej Irlandii. Przesłanie tej olejnej pracy doskonale komponuje się  z wieloma opowieściami i legendami, które związane są ze Szmaragdową Wyspą.

Dziękujemy pani Joli, za zaproszenie do swojego domu-muzeum.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial