26.7 C
Nowy Jork

Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich

Published:

W minioną sobotę (28 stycznia) w Skarżysku rozpoczął się Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Na początek uczestnicy wzięli udział w prelekcjach zorganizowanych w Miejskim Centrum Kultury, a sobotnie popołudnie i niedzielę spędzili na wycieczkach po Skarżysku i okolicy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Skarżyska-Kamiennej i starosta skarżyski.

Zjazd zgromadził ponad 120 uczestników. Wydarzenie było okazją do promocji Skarżyska, powiatu skarżyskiego i regionu świętokrzyskiego. Władze Skarżyska na inauguracji zjazdu reprezentował zastępca prezydenta miasta, Andrzej Brzeziński, który życzył gościom udanego pobytu w naszym mieście, zapraszał także do Muzeum im. Orła Białego.

Wydarzenie było również okazją do przedstawienia planów budowy w Skarżysku parku edukacyjnego pod roboczą nazwą „Człowiek a środowisko”, który ma powstać na terenie na Bernatce. Mirosław Hejduk z Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej pokrótce przedstawił koncepcję parku, który ma być miejscem do edukacji, rozrywki i rekreacji. Na ośrodek ten złożą się między innymi: Muzeum Biosfery, wystawa o antropopresji, laboratorium wiedzy, symulatory multimedialne, wystawy czasowe, sale edukacyjno-dydaktyczne, amfiteatr, ogród sztuki, mini ZOO, park linowy i ściany wspinaczkowe, leśne przedszkole, tereny treningowe pod leśny survival, hotel „Domki na drzewach”, ścieżki edukacyjne, pole biwakowe, miejsca obserwacji dzikiej przyrody, małpi gaj, wypożyczalnia rowerów i quadów. Ważnym elementem parku ma być Centrum Badań Prozdrowotnych „Sanitas ex natura”, zajmujące się leśną terapią, a także m.in. ziołolecznictwem. Jak podkreślano, obiekt ma stać się ważnym punktem na mapie turystycznej w naszym regionie.

W czasie zjazdu głos zabierali również dr Piotr Kardyś, który mówił o rezerwacie Rydno, Ryszard Sowa, który wystąpił z prelekcją na temat Gór Świętokrzyskich jako poligonu prac ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, dr Barbara Kasprzyk, która w swoim wystąpieniem „oprowadziła” uczestników po osiedlu Milica, przedstawiając je jako dziedzictwo architektury PRL, a także Andrzej Staśkowiak, który mówił na temat motyli.

 Druga część dnia poświęcona była na spacer po Skarżysku trasą: MCK – Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej – Milica. Na wycieczki zarezerwowany był także drugi dzień zjazdu. W niedzielę przewodnicy odwiedzili między innymi: Muzeum Orła Białego, Zakłady MESKO, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego. Organizację wydarzenia wsparły: Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej i Starostwo Powiatowe.

źródło: um.skarzysko.pl

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img