16.4 C
Nowy Jork

Orszak Trzech Króli – największa rodzinna impreza w Polsce

Published:

     Ponad 400 miejscowości w całej Polsce włączyło się w tegoroczny Orszak Trzech Króli. Najwięcej, bo 45 odbyło się w województwie Wielkopolskim. W Świętokrzyskim było ich 11. W tym roku największym jasełkom patronowali min. Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Michał Lorenc, Krzysztof Ziemiec i Jolanta Fajkowska. A trzeba pamiętać, że w 2009 roku odbył się tylko jeden w Polsce taki Orszak jako konsekwencja ustanowienia święta państwowego na pamiątkę Objawienia Pańskiego. Dziś ponad milion osób bierze czynny udział w tej największej rodzinnej imprezie w Polsce. Ponad dwa miliony widzów obejrzało to wydarzenie przed telewizorami.

     W Skarżysku-Kamiennej tegoroczny Orszak Trzech Króli zgromadził ponad 1500 osób. Tradycyjnie już wyruszył z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny do Bazyliki Mniejszej w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. Aktorzy amatorzy w trzech scenach przedstawili fragmenty Biblijne związane z narodzinami Pana Jezusa, wizytą trzech króli u Heroda i złożeniem przez nich darów Bożej Dziecinie. Skarżyski Orszak Trzech Króli to zasługa i zaangażowanie ks. prałata Jerzego Karbownika, o. Rafała Kołodziejskiego i Rycerzy Kolumba choć sponsorów i darczyńców było wielu. W tym roku Orszakowi towarzyszyła zbiórka publiczna z przeznaczeniem na Światowe Dni Młodzieży. Harcerze z ZHR –u zebrali na ten cel 1 035,98 zł, co przekroczyło oczekiwania jej organizatorów. Niestety i tym razem zabrakło zaangażowania się w to przedsięwzięcie naszej lokalnej władzy, a jest to stały element w innych miastach organizujących Orszak.

orszak_skarzysko_1 orszak_skarzysko_2 orszak_skarzysko_3 orszak_skarzysko_4 orszak_skarzysko_5 orszak_skarzysko_6 orszak_skarzysko_7 orszak_skarzysko_8

Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Related articles

Recent articles

spot_img