28.3 C
Nowy Jork

Otwarcie targów Agrotech 2017

Published:

23. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech i 17. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Leśnej Las-Expo zostały otwarte. W uroczystości wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz wojewoda Agata Wojtyszek.

Resort rolnictwa przeznacza 2,4 mld złotych na modernizację gospodarstw. Cieszę się, że przedsiębiorcy są przekonani, że najbliższy czas okaże się czasem dobrej koniunktury, a środowiska rolnicze z optymizmem patrzą na politykę rolną oraz plany na przyszłość. To bardzo dobrze roku i daje ogromne możliwości – powiedział minister Krzysztof Jurgiel, oficjalnie otwierając imprezę w Targach Kielce.

Elementem wiodącym podczas otwarcia targów była konferencja pod hasłem „Wzmacniamy polskie rolnictwo”. W spotkaniu tym, które odbyło się pod przewodnictwem ministra Krzysztofa Jurgiela oraz wojewody Agaty Wojtyszek, wziął udział wicewojewoda Andrzej Bętkowski, parlamentarzyści regionu świętokrzyskiego oraz przedstawiciele wystawców i przedsiębiorców sektora rolniczego. Podczas debaty minister mówił o priorytetach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2017 w aspekcie Programu Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019. Wojewoda zwracała uwagę na fakt, jak ważne miejsce w polskim rolnictwie zajmuje województwo świętokrzyskie. – To także dzięki rolnikom z naszego regionu Polska jest szóstym producentem żywności w UE za Niemcami, Francją, Włochami, Wielką Brytanią i Hiszpanią. Działalność świętokrzyskiego rolnictwa bardzo dobrze wpisuje się w  program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020. Mamy doskonałych producentów zbóż, mleka i przetworów mlecznych, a także owoców i warzyw – podkreślała wojewoda. Mówiła również, że rolnictwo naszego regionu jest  przygotowane na plan Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi określonego dla piętnastu najbardziej perspektywicznych dla polskiego eksportu rynków zbytu. Najważniejsze działania przewidywane na rok 2017, zarówno w województwie świętokrzyskim, jak i całej Polsce, dotyczyć będą otwarcia lub poszerzenia dostępu do tych rynków, z uwzględnieniem perspektywicznych produktów na poszczególnych rynkach. – Dzięki zaangażowaniu ministerstwa mamy jednocześnie świadomość, jak istotne są kolejności właściwego ukierunkowania i integracji działań promocyjnych realizowanych na zagranicznych rynkach – zaznaczyła Agata Wojtyszek.

Minister wraz z wojewodą i prezesem Targów Kielce, w towarzystwie parlamentarzystów, odwiedzili stoiska targowe. Z roku na rok targi Agrotech pokazują coraz większe możliwości. Rosnąca frekwencja, która w 2016 roku osiągnęła 64 330 zwiedzających i rekord powierzchni 62,5 tysięcy metrów kwadratowych to czyni z kieleckiej wystawy wydarzenie rolnicze każdego sezonu wiosennego. Zakres branżowy targów techniki rolniczej w Kielcach to: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki paszowe oraz budownictwo inwentarskie. To ogromne wydarzenie rolnicze już na stałe wpisało się do kalendarza największych imprez województwa świętokrzyskiego. – Nasz region to miejsce, w którym rolnictwo stanowi dużą część gospodarki. Jestem dumna, że funkcjonuje tutaj tak wiele podmiotów, które potrafią organizować politykę rolną w taki sposób, że województwo świętokrzyskie jest doskonale widoczne na rolniczej mapie naszego kraju. To daje powód do zadowolenia i myślenia o świętokrzyskim rolnictwie jako znaczącym elemencie gospodarki – mówiła wojewoda.

Podczas 23. edycji targów Agrotech, które rozpoczęły się dziś i potrwają do niedzieli zaprezentuje się ponad 700 wystawców z 17 krajów. Ekspozycje rozlokowano w 11 halach, wiele maszyn jest również eksponowanych na zewnątrz. Targi, jak co roku, odwiedzają zagraniczne delegacje, goście z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi i wielu innych agencji oraz władze KRUS i przedstawiciele rolniczych organizacji, stowarzyszeń. Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji było podpisanie umowy pomiędzy firmą Ursus a partnerem algierskim, dzięki której powstanie spółka montująca polskie ciągniki tej marki w Algierii. Atrakcją targów Agrotech 2017 jest także zespół Traktoriady, czyli projektu „Traktorem przez świat”. Jego uczestnicy w styczniu wyruszyli Ursusem C328 z 1964 roku do Afryki z zamiarem przemierzenia kontynentu. Do tej pory pokonali trasę 1200 km.

źródło:https://www.kielce.uw.gov.pl

Mariusz Bodo
Mariusz Bodo
Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Related articles

Recent articles

spot_img