Patriotycznie z Baby World

Dziś kiedy mamy wolną Polskę, trudno nam zrozumieć entuzjazm tych rodaków, których młodość przypadła na rok 1918. Ale ten wielki moment, kiedy potrafiliśmy zrzucić z siebie jarzmo trzech zaborów, był momentem nie tylko szczęśliwym, ale i niewyobrażalnie wzniosłym, bo nasz kraj znów zaistniał na mapie politycznej starego kontynentu. Takie niebywałe wartości, wpajane są w skarżyskim przedszkolu Baby World, gdzie zaproszony został szczególny gość Lesław Chleboś, który przybliżał naszym najmłodszym te cudowne dni, gdy po 123 lata niewoli znów WYBUCHŁA POLSKA. Patriotyzm to indywidualna i społeczna postawa, oznaczająca przywiązanie i miłość do własnej ojczyzny. Obejmuje on przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kraju. Tego właśnie uczą się skarżyscy wychowankowie wspomnianego przedszkola.

Trochę historii

W dniu 11 listopada 1918 roku, marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Należy wiedzieć, iż brały w niej udział aż 33 państwa. W toku jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, z tego 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, a także wiedzieć należy, że zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność i narodowa suwerenność. Dnia 10 listopada 1918 roku, do kraju powrócił Józef Piłsudski z internowania w twierdzy magdeburskiej. Ale już dnia 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Nasze dzieci z Baby World

W skarżyskim przedszkolu, dzieci także wzniośle obchodziły stulecie naszej narodowej wolności. Przedszkolaki przygotowały szereg patriotycznych piosenek, a zerówka tańczyła Poloneza. Wszyscy uczestniczyli w tym wielkim obowiązku oddania czci Naszej Niepodległej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial