Piknik PraOsadaRydno

Przez ostatnich kilka dni, mogliśmy uczestniczyć w pikniku archeologicznym, PraOSada Rydno. Od 27 maja nad rzeką Kamienną przy ulicy Łyżwy 120, funkcjonowała wioska z epoki kamienia, w której jej mieszkańcy pokazywali gościom jak się żyło w tamtych czasach. Na tym pikniku, można było powrócić do czasów pierwotnych, kiedy to zamiast telefonu komórkowego, człowiek miał w ręku kamień.

DSCI3221

DSCI3213

Magia ochry

W zrekonstruowanej wiosce archeologicznej, pokazywano nam ludziom współczesnym jak przed tysiącami lat, poszczególne elementy otaczającej nas natury, potrafił wykorzystać człowiek. Jako ciekawostkę należy podkreślić, iż znajdujące się tutaj pokłady barwnika zwanego ochra, były wykorzystywane jako magiczny proszek do obrządków rytualnych.

DSCI3245 (1)

Glina

Zgromadzone tu licznie, imitacje glinianych figurek paleolitycznych oraz pokaz ceramiki domowej, oddają dokładnie ducha okresu neolitycznego. Wiele z tych ceramicznych amfor, pełniło w tamtym czasie rolę popielnic, w których grzebano szczątki swoich bliskich.

DSCI3224

DSCI3228 (1)

Techniki łowieckie

W PraOsadzie Rydno, można było zobaczyć pierwociny narzędzi łowieckich oraz metody ich wykorzystywania. Przed łowami, nie obyło się też bez obrządków magicznych, do których przyczyniał się okoliczny szaman.

DSCI3222

Ogień, wróg i przyjaciel

Ważną sztuką człowieka pierwotnego, była umiejętność rozniecania ognia. Pocierano wówczas dwa kawałki kamienia o siebie, lub też czyniono to poprzez ścieranie dwóch kawałków suchego drewna. Ogień był dla człowieka, podstawą gotowania potraw, jak też i ogrzewania się w trudne zimowe dni. Gdy zaś ten wymknął się ludziom pierwotnym spod kontroli, był on zagrożeniem życia dla całej wioski.

DSCI3223

DSCI3246

Piknik archeologiczny, był jak zwykle fajnym przedsięwzięciem naukowym. Nie tylko nauczył nas on życia człowieka sprzed tysięcy lat, ale też przybliżył nam ówczesną jego kulturowość i wygląd poszczególnych gospodarstw.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial