22.1 C
Nowy Jork

Piknik w kontekście budżetu miasta

Published:

Idea wdrożenia w Skarżysku-Kamienna budżetu obywatelskiego stała się okazją do zorganizowania spektaklu pod nazwą „Piknik Obywatelski”.

W Strefie Imprez Echa Dnia czytamy: … na Placu Staffa przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się pierwszy Piknik Obywatelski, zorganizowany z okazji wprowadzenia w mieście budżetu obywatelskiego.

Należy przede wszystkim przypomnieć o tym, że pierwszy o budżecie partycypacyjnym (obywatelskim) mówił b. prezydent Roman Wojcieszek. To on pierwszy pomyślał, aby wygospodarować w budżecie miasta środki pieniężne w celu utworzenia budżetu obywatelskiego, który byłby dostosowany do lokalnego kontekstu i, że będzie wykorzystany całkowicie przez mieszkańców. Miasto w budżecie na obywatelskie przedsięwzięcia w roku 2016 przeznaczyło kwotę 400 tysięcy złotych.

W dniu 15 sierpnia 2015 roku na Plac Staffa w Skarżysku-Kamiennej grupki znajomych, rodzin z miasta i okolic porozsiadały się na ciepłych od słońca marmurach by oklaskiwać widowisko. „Piknik Obywatelski” w Skarżysku, jak pisze Strefa Imprez Echo Dnia był pomysłem – radnego Konrada Wikariusza, nie wiemy jeszcze czy przydatnym. Moim zdaniem „Piknik Obywatelski” był „drogowskazem” dla mieszkańców, aby zwrócili uwagę w pierwszej kolejności na pomysłodawcę i organizatorów pikniku, a dopiero w drugiej kolejności na samą ideę budżetu obywatelskiego. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. W głównych zarysach możemy powiedzieć to, że organizatorzy pikniku chcą zagospodarować przestrzeń działania w mieście i do tego chcą przekonać mieszkańców mówiąc im o pozytywnych zmianach zachodzących w mieście.

Na imprezę piknikową przybyło około 4 tysięcy osób, to dużo, ale nie sądzę, żeby interesował wszystkich budżet obywatelski, przyszli dla rozrywki, której w mieście i otaczających miasto strefach wiejskich brakuje. Należy sądzić, że większość z przybyłych osób była zainteresowana występem zespołu „Video” a nie tematem wydawania pieniędzy z budżetu na miejskie – obywatelskie priorytety. Nie sądzę by uczestników spektaklu interesował temat wykorzystania budżetu obywatelskiego?

Niezależnie od tego czy układ polityczny w mieście jest korzystny dla władzy czy nie, daje to dużo do myślenia. Zastanawiamy się czy organizacja pikniku była reakcją wyciszającą negatywne nastroje skłaniające się do odwołania prezydenta Konrada Kroniga oraz obecnego układu zarządzającego miastem.

Bardziej pragmatycznie do budżetu obywatelskiego podszedł w dniu 30.07.2015 radny Piotr Brzeziński (PiS). Na Fecebooku radny poinformował mieszkańców Osiedla Przydworcowe, Żeromskiego i Książęce (Okręg IV) o konsultacji w sprawie budżetu obywatelskiego. Radny pisze, cytuję wpis: Potrzebujesz placu zabaw, miejsca do grillowania, zabawy, parkingu, czy ławeczki, na której będziesz odpoczywał(ła), a może masz własny pomysł – przyjdź i zadecyduj, na co zostanie przeznaczony fundusz z budżetu obywatelskiego w 2016 r… Zapraszam.

Sobotnie wydarzenie, jakim był „Piknik Obywatelski” miało charakter lokalny, ale na koszty tej imprezy składało się wiele kieszeni. Sponsorami imprezy jak podaje skarżysko 24.pl byli:

Gmina Skarżysko-Kamienna, Bank Pekao S.A., Grupa GT, Hotel Paradiso, Restauracja Myśliwska, Świat Zabawek, KM Sound, Creation Point, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej, Miejska Komunikacja Samochodowa w Skarżysku-Kamiennej i Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamienna.

Patroni medialni imprezy: portal skarzysko24.pl, Radio Eska, Telewizja Świętokrzyska, Tygodnik Skarżyski, Echo Dnia oraz Spotted Skarżysko-Kamienna.

©Wojciech Markiewicz

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img