23.3 C
Nowy Jork

Po co miasta partnerskie?

Published:

Po co miasta partnerskie? O co chodzi w tej współpracy? Nie wiedzą nawet radni miasta.

Radni o miastach partnerskich wiedzą tylko tyle w jakim kraju leżą i że jest naszym miastem partnerskim.

Po co miasta partnerskie?

Dla kontaktów ze światem, dla współpracy na płaszczyźnie kulturalnej, administracyjnej, edukacyjnej. Mieszkańcy  chcieliby  znać konkrety tej współpracy. Czy radni są w stanie im to wyjaśnić.

Podglądanie dobrych rozwiązań, wymiana pomysłów zawsze są cenne. Jednak dobrze byłoby wiedzieć, jaki może być zakres takiej współpracy, czego się od nas oczekuje i czego my możemy – lub też powinniśmy – oczekiwać.

Nasze miasto współpracuje z trzema miastami partnerskimi tj. Stafford w Wielkiej Brytanii, Żmerynka na Ukrainie oraz Kawarna w Bułgari. Czy należy dodawać nowe miasta partnerskie czy raczej skupić się na bliższej współpracy z tymi, które już są naszymi partnerami. Czy współpraca z miastami to duże koszty dla gminy. Tego również nikt nie wie. Podejrzewam, że nie są to małe koszty ( Kosztują przejazdu, noclegi, organizacja spotkań). A jeżeli mówimy o pieniądzach, to dobrze byłoby wiedzieć, czy są one dobrze wydawane. Ja nie podważam sensu istnienia takiej współpracy, ale może należy się jej przyjrzeć, przeanalizować jakie są plusy, a jakie minusy tej współpracy. O tym, co radni załatwiają w ramach współpracy Skarżyska-Kamiennej z miastami partnerskimi, jakie zdobywają wtedy doświadczenia, powinni też wiedzieć skarżyszczanie czyli podatnicy.  Co do współpracy Skarżyska-Kamiennej z miastami partnerskim to tak naprawdę istnieje ona tylko między Żmerynką na Ukrainie. Natomiast współpraca między Stafford i Kawarną praktycznie nie istnieje. Na najbliższej Sesji Rady Miasta radni będą podejmować uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto Skarżysko-Kamienna umowy o współpracy partnerskiej z Miastem Franklin Park w USA.

Od wizyty Amerykanów w Skarżysku-Kamiennej minęło przeszło rok. Czy są jakieś wymierne skutki dla naszego miasta. Z tego co nam widomo to jedynie koszty pobytu delegacji w hotelu Manor House. Więc po co nam kolejne miasto partnerskie? Tylko po to by Prezydent Konrad Kröning wraz z delegacją mógł pojechać na wycieczkę do USA na koszt podatników?

fall20162

policestation2

fall20164

policestation1

zdjęcia www.villageoffranklinpark.com/

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img