28.3 C
Nowy Jork

Podsumowano kwalifikację wojskową w województwie świętokrzyskim

Published:

O przebiegu i wynikach kwalifikacji wojskowej, przeprowadzonej w naszym regionie w ubiegłym roku, rozmawiano w urzędzie wojewódzkim. Spotkanie otworzył wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

W naradzie wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, wojskowi komendanci uzupełnień, przewodniczący i sekretarze powiatowych komisji lekarskich oraz reprezentanci starostów.
Uczestnicy podkreślili, że ubiegłoroczna kwalifikacja wojskowa była należycie przygotowana i została przeprowadzona na wysokim poziomie, a jej rezultaty są satysfakcjonujące. Województwo świętokrzyskie uzyskało piąte miejsce w kraju pod względem stawiennictwa mężczyzn 19-letnich, uzyskując wynik 95,30%, oraz piąte miejsce pod względem przyznanej kategorii „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej, uzyskując wynik 90,44%.
Na spotkaniu omówiono również zasady prowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2017 r., rozpoczynającej się na terenie województwa świętokrzyskiego 30 stycznia i trwającej do 13 kwietnia. Celem kwalifikacji jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18 lat. W tym roku przed powiatowe komisje lekarskie wezwanych zostanie 7111 mężczyzn urodzonych w 1998 r., 912 mężczyzn roczników starszych oraz kobiety z wykształceniem medycznym, weterynaryjnym, psychologicznym bądź pobierające naukę na tych kierunkach. Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu – po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej – przeniesione do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

źródło: www.kielce.uw.gov.pl

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img