Pożar i wyciek oleju w stacji transformatorowej w Skarżysku-Kamiennej

1 sierpnia 2017 r. po godz. 17 na terenie stacji transformatorowej przy ul. Rzeźnianej w Skarżysku-Kamiennej doszło do uszkodzenia i zapalenia się jednego z przekładników prądowych. Uszkodzenie elementu spowodowało jego rozerwanie, któremu towarzyszył ogromny huk. Odłamki rozerwanego elementu rozprysły się w promieniu kilku metrów. Siła rozerwania była tak duża, że jeden z pokruszonych elementów wbił się w stojący w pobliży transformator i uszkodził płaszcz zbiornika, w którym znajdowało się ok. 5 ton oleju chłodzącego. Z uszkodzonego zbiornika zaczął intensywnie wyciekać olej.
Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczyli je i po odłączeniu napięcia prze pracowników Zakładu Energetycznego ugasili palący się przekładnik prądowy przy pomocy gaśnicy proszkowej. Następnie przystąpili do uszczelnienia uszkodzonego zbiornika transformatora. Na miejsce zdarzenia dodatkowo został zadysponowany samochód ratownictwa chemiczno-ekologicznego.
Ratownicy wykorzystując specjalistyczny sprzęt, przy użyciu specjalnej poduszki oraz opasek szybko uporali się z wyciekającym olejem.
Sprawna akcja przeprowadzona przez skarżyskich strażaków pozwoliła uniknąć zagrożenia dla środowisk jakie mógłby spowodować olej chłodniczy wydostający się ze zbiornika.

Opracował: st. kpt. Piotr Łojek, KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: kpt. Jakub Miernik, KP PSP Skarżysko-Kamienna

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial