Premier i minister zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski 4 lutego, w Światowym Dniu Walki z Rakiem odwiedzili Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Podczas specjalnej konferencji poinformowali, że powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna, która będzie skutecznym narzędziem do walki z nowotworami.

W konferencji udział wzięli: marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, prof. dr hab. Stanisław Góźdź dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i członek Krajowej Rady ds. Onkologii, a także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Premier podkreślił, że nowotwory co roku powodują śmierć ponad 100 tysięcy Polaków.

– Z wieloma specjalistami wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach walki z rakiem – mówił premier Mateusz Morawiecki, który dodał, że w ciągu pięciu lat zostały podwojone wydatki na onkologię, która dysponuje najlepszym sprzętem służącym do diagnostyki. – Naszym priorytetem jest nieustająca profesjonalizacja służby zdrowia w obszarze onkologii. Niezależnie od pandemii cała służba zdrowia stale podlega zmianom, które mają zapewnić m.in. lepszy dostęp do specjalistów – dodał premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przybliżył założenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

– To nie tylko nowe nakłady, ale wymiana informacji, danych, dużych konsultacji, standaryzacji leczenia wykonywanej w oparciu o najnowsze osiągnięcia, o wymianę wiedzy. Każdy pacjent będzie konsultowany przez ośrodek referencyjny, oraz będzie miał swojego koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez diagnostykę, konsylia, leczenie i rehabilitację. Rehabilitacja będzie integralną częścią leczenia onkologicznego – mówił minister Adam Niedzielski i podkreśla, że w inicjatywnie chodzi o to, żeby pacjent nie czuł się zagubiony w systemie. – Będzie to pierwszy segment sektora medycznego, który w dużym stopniu będzie uwzględniał wyniki i skuteczność leczenia w poszczególnych ośrodkach – dodał minister Niedzielski.

– Dziś spełniają się marzenia lekarzy kilku pokoleń. Po tych dwóch latach programu pilotażowego dziś jest najważniejszy dzień w ostatnich 88 latach polskiej onkologii. Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi, z pełną koordynacją i kompleksowością. Na tym wszystkim zyskuje pacjent. Dziękujemy za tę determinację i podjęcie trudnej decyzji, ale najlepszej dla pacjenta – mówił prof. dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i członek Krajowej Rady ds. Onkologii.

Według założeń Ministerstwa Zdrowia do końca marca ma powstać projekt ustawy, który program pilotażowy przekształci w program systemowy. Ma on wejść w życie w styczniu 2022 roku.

www.swietokrzyskie.pro         Fot: Krystian Maj/KPRM

The following two tabs change content below.

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial