Już za kilka dni w Zakopanem rozpoczną się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Honorowy Patronat nad Igrzyskami objęła Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser – Duda. Przyjazd na Ceremonię Otwarcia Igrzysk potwierdził Prezydent RP Pan Andrzej Duda.
To wielki zaszczy i ogromne wyróżnienie dla Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. Jak do tej pory tylko raz w historii tego ruchu w Polsce zdarzyło się, że w otwarciu Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych uczestniczył Prezydent RP. 9 marca 2016 roku o godzinie 19.00 pod Wielką Krokwią w Zakopanem wydarzy się to po raz drugi. O Igrzyskach pisaliśmy już kilkakrotnie ale przy okazji tego wydarzenia warto i trzeba powiedzieć kilka słów o tych, bez których nie jest możliwe przeprowadzenie takiej imprezy sportowej. Mowa o wolontariuszach.
Wolontariusze w Olimpiadach Specjalnych odgrywają bardzo ważną jak nie najważniejszą rolę. Trzeba to powiedzieć wprost. Nie ma dosłownie żadnej imprezy sportowej z cyklu Olimpiad Specjalnych, w której nie byłoby wolontariuszy. Zazwyczaj wolontariuszami są uczniowie bądź studenci, a w przypadku Świętokrzyskiego są to również osoby, które prowadzą już dorosłe życie. Dlaczego zatem zawsze są z Olimpiadami? Może sprawia to czystość idei, prostota filozofii, a może zwyczajnie ich dobre serce i chęć pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Wolontariusze to w głównej mierze sprawdzona „wiara” i zaprawiona w licznych „bojach” czyli przy organizacji szeregu zawodów rangi ogólnopolskiej czy wojewódzkiej.
Nagrodą i podziękowaniem, za ich uśmiech, cierpliwość, nieprzespane noce, zawsze trwanie do końca zawodów, chęci i entuzjazm, bezinteresowność i życzliwość oraz za to, że zawsze są do dyspozycji jest uśmiech zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i słowo dziękuję. Z pewnością doświadczenie z olimpiadami specjalnymi, zaprocentuje im w dalszym życiu dobrymi decyzjami, gestami i słowami. Zaprocentuje wrażliwością i przyjaźnią do osób słabszych. Życzmy im z całego serca pięknego życia.
Grzegorz Małkus