16.4 C
Nowy Jork

Program „Senior +”

Published:

Wojewoda Agata Wojtyszek otworzyła w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim konferencję „Senior+”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie naszego regionu.

Wiodącym tematem konferencji był zakres i charakter usprawnień, które zostaną wdrożone w ramach Programu Senior-Wigor w roku 2017 dla dobra beneficjentów. Dyskutowano także o możliwościach tworzenia domów i klubów seniora w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi. Gościem spotkania był specjalista z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który zaprezentował Program „Senior+” w aspekcie planowanych zmian.

Cel główny Programu Senior-Wigor to wsparcie seniorów poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior-Wigor”. W 2017 roku nadejdą zmiany w programie Senior-Wigor, który po przekształceniu będzie nazywał się „Senior +”. Proponowane zmiany dotyczą między innymi wprowadzenia nowej formy placówki – Klubu „Senior +”, kwot dofinansowań na funkcjonowanie, jednorazowego wsparcia finansowego oraz standardów lokalowych. – Mamy sporą grupę ludzi samotnie mieszkających, którzy tak naprawdę nie mają ze sobą co zrobić. Kierunek prac rządu adresowanych do tych osób jest bardzo ważny. Program realizowany w tym roku przyniósł pewne spostrzeżenia, możemy więc spodziewać się ulepszenia dalszych działań. Wiemy już, co było trudne dla samorządów, możemy sprawić, by seniorzy jeszcze więcej skorzystali z programu – mówiła wojewoda.

Program skierowany jest do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+. W dziennym domu będzie można spędzić, od poniedziałku do piątku, co najmniej 8 godzin dziennie. Znajdą się w nim pomieszczenia m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń czy relaksu. W domu Senior+ zapewniony będzie także ciepły posiłek. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na program przeznaczono 340 mln zł (z tego w 2016 r. – 40 mln zł, w 2017 r. – 30 mln zł, w 2018 r. – 80 mln zł, w 2019 r. – 80 mln zł, w 2020 r. – 80 mln zł).

źródło: www.kielce.uw.gov.pl

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img