Radomska piesza pielgrzymka już na finiszu

13 sierpnia zakończyła się tegoroczna piesza pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Ostatni odcinek ze Skrzydlowa do Tronu Matki Bożej, jak co roku przedzieliła Msza Święta w Mstowie. Tradycyjnie eucharystię sprawowali kapłani uczestniczący w pielgrzymce pod przewodnictwem ks. Ordynariusza, bp Henryka Tomasika. W tegorocznych rekolekcjach w drodze brało udział 6250 pielgrzymów, 106 kapłanów, 12 sióstr zakonnych i 40 kleryków. Na mszę do Mstowa dotarło też bardzo wielu pielgrzymów duchowych i rowerowych, którzy w ostatnim etapie towarzyszyli pątnikom na Jasną Górę.

W homilii skierowanej do wiernych w Mstowie, bp Ordynariusz wiele uwagi poświęcił owocom XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbywały się w 25 – lecie ŚDM na Jasnej Górze. To historyczne i duchowe połączenie w 1050. rocznicę Chrztu Polski jest wyrazem trwania naszego narodu u korzeni chrześcijaństwa, które w obecnych czasach stają się podstawą wiary i kulturowej tożsamości dla Europy. Padły też gorzkie słowa. Ks. Biskup zwrócił uwagę na poważną chorobę, która drąży nasze społeczeństwo. To choroba kłamstwa, fałszywego pomówienia i bezpodstawnego oskarżania. „Słowa potrafią boleśnie ranić, mówił ks. Biskup, a niejednokrotnie zabić. Zwłaszcza słowa kolportowane w radio, telewizji czy na portalach społecznościowych, które często doprowadzają do zaszczucia niewinnych ludzi. Dlatego wszyscy muszą brać odpowiedzialność za wypowiadane słowa, szczególnie te w mediach.”

Główne uroczystości związane ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze odbywają się 14 i 15 sierpnia. Przypadają w czasie z uchwalonym przez Sejm RP w 1992 roku, świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego zwieńczeniem Święta Maryjnego będzie poniedziałkowy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. bp Józefa Guzdka i z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko–bolszewickiej. Wtedy to Polska skutecznie stanęła Rosyjskiej Federacji Socjalistycznych Republik Radzieckich w drodze do podboju państw zachodniej europy osłabionych i wyniszczonych działaniami I Wojny Światowej.

Wejście „radomskiej” pielgrzymki poprzedziła bardzo barwna pielgrzymka Diecezji Kieleckiej, a przed grupą skarżyską wchodziła grupa pielgrzymów ze Starachowic. Do grupy „ostrobramskiej” w ostatnim dniu dołączyła też rowerowa pielgrzymka z parafii Św. Brata Alberta. Poniżej fotorelacja.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial