Rekonstrukcja walki w centrum Kielc

Rekonstrukcją historyczną przed Hotelem Bristol w Kielcach Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek zainaugurowała wojewódzkie obchody Narodowego Roku Niepodległości.

Wydarzenia, które miały miejsce w Kielcach w sierpniu 1914 roku, walki, którym dał początek przemarsz strzelców I Kadrowej przerodziły się w wojnę o niepodległość, wolność i honor. Dały początek wojnie o Polskę. Spełniły się zamierzenia naczelnika narodu, przyszłego marszałka, Józefa Piłsudskiego, który sam mawiał aby „czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania” – mówiła wojewoda, która podziękowała organizatorom za wspaniałą postawę pielęgnowania pamięci historycznej oraz mieszkańcom Kielc, którzy tłumnie przybyli obejrzeć widowisko.

Historyczna rekonstrukcja nawiązywała do wydarzeń z sierpnia 1914 roku, kiedy to patrol ułanów „Beliny” Prażmowskiego stoczył potyczkę z żołnierzami rosyjskiego zaborcy.

Wywalczona w 1918 roku niepodległość nadeszła jak długo oczekiwane święto, a dzień jej odzyskania był uwieńczeniem czynu rozpoczętego cztery lata wcześniej. Dla nas, mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej tamte chwile mają szczególne znaczenie. Bohaterowie wydarzeń sprzed stu lat przypominają nam o odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju. O tym, jak wiele zależy od naszych postaw, ile wysiłku i pracy kosztuje nieustanne umacnianie  dziedzictwa kulturowego i państwowości. Dziś my tworzymy Polskę dla przyszłych pokoleń. Róbmy to mądrze, odpowiedzialnie, pamiętając o największych wartościach historii naszego wspaniałego Narodu – podkreślała wojewoda.

W rekonstrukcji wzięło udział 80 osób, ponadto podczas wydarzenia zaprezentowano 20 koni wierzchowych, dwa wozy konne oraz zabytkowy samochód osobowy. Przedsięwzięcie, zorganizowane pod patronatem wojewody, koordynował kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

źródło: https://www.kielce.uw.gov.pl

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial