26.7 C
Nowy Jork

Rok Miłosierdzia Bożego – czas pojednania

Published:

    8 grudnia 2015 roku w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Ojciec Święty Franciszek otwierając Drzwi Święte do Bazyliki św. Piotra w Watykanie, oficjalnie tym gestem ogłosił Rok Miłosierdzia Bożego. W ślad za tym wydarzeniem, biskupi całego świata ogłaszali ten fakt we wszystkich świątyniach świata w randze bazyliki i sanktuariach Kościoła Katolickiego. W Skarżysku-Kamiennej to wydarzenie miało miejsce 27 grudnia 2015 roku. Wtedy to Ordynariusz Radomski, bp Henryk Tomasik, otworzył drzwi do Bazyliki Mniejszej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. W ten sposób Bazylika w Skarżysku-Kamiennej znalazła się wśród 11 kościołów Diecezji Radomskiej, w których udzielane są odpusty z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

   Obok tych widocznych i bardzo medialnych faktów związanych z Rokiem Bożego Miłosierdzia, Kościół Katolicki na całym świecie podejmuje szereg inicjatyw adresowanych do wiernych całego kościoła by w tym czasie Boże Miłosierdzie i niesienie Tego Miłosierdzia, było głównym przesłaniem katolików. W naszym mieście z inicjatywy ks. Kustosza Jerzego Karbownika w Bazylice Mniejszej w Ostrej Bramie, również zadziałało wiele inicjatyw, które wprost nawiązują i wpisują się w Rok Bożego Miłosierdzia. Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, stały konfesjonał i możliwość pojednania, uzyskanie odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłych, tematyczne konferencje, kontynuacja dzieł w Domu Miłosierdzia czy oddanie do użytku grobu – pomnika dziecka nienarodzonego, to kilka tylko przykładów tych inicjatyw.

   Trzeba też w tym miejscu podkreślić, iż Skarżyskie Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, poprzez funkcjonowanie różnych grup osób świeckich, jest żywym przykładem na działanie Bożego Miłosierdzia w tym miejscu. To swego rodzaju „perełka”, która niestety często przez mieszkańców naszego miasta jest delikatnie mówiąc niedoceniana. Dlaczego tak jest, że coś dobrego i pożytecznego nie jest akceptowane? Wydaje się, że „inne spojrzenie” na to Sanktuarium przez inne parafie może zmienić tą niekorzystną tendencję. Wszak jest to Rok Miłosierdzia Bożego!

Grzegorz Małkus

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img