Rondo „nie jedności” samorządowej

Wielu mieszkańców naszego miasta zastanawia się po co komu i na co komu potrzebne jest nazywanie skwerów, placów czy ulicznych rond. Nazewnictwa miejskich ulic nikt nie kwestionuje ze względów adresowych. Ale co z tymi rondami, właściwie to z jednym rondem?

Ambitne samorządy wykorzystują nadawanie imion i nazw w urbanistyce miasta do stworzenia swego rodzaju harmonii miejsca z tradycją, historią, obyczajem społeczności czy zwyczajnie w celu uhonorowania ważnych dla rozwoju miasta rodzimych obywateli czy zasłużonych Polaków.

Te mniej ambitne samorządy niestety nie zważają na pewne reguły czy tradycje i nadają nazwy od sasa do lasa. Często bywa też tak, że jakaś grupa lokalnych polityków dla pokazania w ich mniemaniu siły, forsuje nazewnictwo, które w żaden sposób nie przystoi do miejsca i czasu. Takie wrażenie można odnieść śledząc zabiegi nazwania powiatowego ronda u zbiegu ulic Paryskiej, Norwida i Metalowców. Propozycja Przewodniczącego Miasta Skarżyska-Kamiennej poparta przez kilku radnych z koalicji rządzącej nie jest ani trafiona ani przemyślana z punktu wcześniej przedstawionej logiki.

Ale dobrze, można założyć, że warto zaburzyć przyjętą logikę i porządek, nawet dorobić do tego uzasadnienie. Pytanie tylko po co? Wywołać jałowy dyskurs? Zagrać komuś na nosie? A może przypodobać się pryncypałom? Jeśli jednak motywem przewodnim w tym pomyśle dla Pana Leszka Golika jest uhonorowanie swego rodzaju działalności filantropijnej to pragnę zwrócić uwagę na bogactwo naszych lokalnych osób czy organizacji wyróżniających się w takiej działalności. Należy zwrócić też uwagę, że wiele inicjatyw może być zrealizowanych dzięki zaangażowaniu się w nie wolontariuszy. Najczęściej są to młodzi wspaniali i nieskażeni ludzie, którzy z serca dają to co dla innych jest dalekie lub niezrozumiałe. To Ci młodzi ludzie zbierają produkty żywnościowe, stoją z puszkami, organizują koncerty, licytują na aukcjach przedmioty oddając niejednokrotnie wszystkie swoje zaskórniaki. I jeśli mamy już złamać przyjęty porządek nazewnictwa w naszym mieście to ja proponuję niech będzie to w hołdzie właśnie tym wszystkim młodym ludziom, wolontariuszom których w naszym mieście są setki, a może nawet tysiące. Niech tym uznaniem dla ich pracy będzie Rondo imienia Wolontariuszy !

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial