9.5 C
Skarżysko-Kamienna

Rozmowy o przebudowie dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej

Published:

15 grudnia w Urzędzie Miasta z inicjatywy PKP odbyły się dwa spotkania dotyczące przebudowy dworca. Pierwsze adresowane było do przedstawicieli lokalnego samorządu, drugie odbyło się w formie warsztatów kreatywnych. Ich celem było włączenie podróżnych, mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych w proces przygotowania inwestycji dworcowej. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań i pomysłów dotyczących planowanego projektu.

W spotkaniu roboczym, które poprzedzało warsztaty, udział wzięli przedstawiciele PKP, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego.

– Dziękuję bardzo za możliwość wnoszenia swoich uwag do tej inwestycji i dyskusji na ten temat – mówił na wstępie Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej.

 Michał Beim, członek Zarządu PKP S.A. wyjaśniał, że program inwestycji dworcowych obejmie wszystkie czynne dworce PKP, które dotychczas nie były remontowane. Chodzi o 464 lokalizacje, w tym dworzec w Skarżyska-Kamiennej. Dodawał, że w przypadku tych inwestycji, PKP nie przyjeżdża z gotowym rozwiązaniem, lecz poprzedza je rozmowami z samorządami i dyskusją z mieszkańcami.

– Staramy się wsłuchiwać w Państwa potrzeby i oczekiwania – mówił w czasie spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego.

Po spotkaniu roboczym, odbywały się warsztaty kreatywne. Podzieleni na 3 grupy uczestnicy otrzymali szczegółowe zasady udziału i dowiedzieli się, jaki jest zakres inwestycji, czyli na które elementy infrastruktury będą mieli wpływ. Następnie, uzupełniając ankietę, wszyscy mogli określić najważniejsze oczekiwania i preferencje dotyczące nowego obiektu. Kolejnym etapem było wskazanie od 8 do 12 (spośród 61) najważniejszych funkcjonalności dworca, takich jak: poczekalnia z miejscami siedzącymi, kasy, informacja wizualna, bankomat, WiFi, lokale gastronomiczne. Wreszcie uczestnicy otrzymali plan przestrzenny budynku i terenów przyległych, na który należało nanieść najważniejsze elementy infrastruktury dworcowej. Podczas całego spotkania pomocą służyli pracownicy PKP S.A. Na końcu każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, a pozostali uczestnicy mieli za zadanie wybrać najlepszy pomysł.

– Zależy nam na tym, aby modernizowane i nowe dworce w jak najwyższym stopniu były dostosowane do potrzeb nie tylko podróżnych, ale również lokalnej społeczności. Stąd pomysł na warsztaty kreatywne, podczas których możemy wsłuchać się w oczekiwania mieszkańców. Równie ważny jest dla nas głos lokalnych władz i działających organizacji pozarządowych. Wszystkich zachęcamy do udziału w spotkaniach. Pierwsze konsultacje pokazują, że takie rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem – mówił Marek Michalski, członek Zarządu PKP S.A.

Warsztaty nie kończą procesu konsultacji z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej. Uczestnicy spotkania będą mieli dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

źródło: um.skarzysko.pl

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img