Rzeź wołyńska – ludobójstwo.

Na przestrzeni czasu od lutego 1943 roku do lutego 1944 roku, nacjonaliści ukraińscy przy aktywnym i częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, dokonali wobec mniejszości polskiej na terenie byłego województwa wołyńskiego II RP, setek zbiorowych mordów, których ofiarami byli Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie i Czesi. Co było inspiracją tego największego mordu wymierzonego w Polaków i ludność cywilną? Zapewne historycy długo będą mierzyć poziom odpowiedzialności za to ludobójstwo nazistowskich Niemiec, Rosji sowieckiej czy tak zwanych banderowców. Czas pożogi wojennej zapewne sprzyjał rozbudzaniu różnego rodzaju nienawiści i stosowaniu terroru. Czas pokoju powinien być wykorzystany do pojednania oraz wzajemnego wybaczenia.

Za dzień 11 lipca 1943 roku przyjęto symboliczną i niezwykle tragiczną datę w dziejach Narodu Polskiego. Nazywana została „Krwawą Niedzielą” ponieważ tego dnia na terenach Wołynia oraz Małopolski Wschodniej doszło do eskalacji mordów na Polakach. Ten dzień dopiero od niedawna obchodzony jest w Polsce jako „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”. Jednym z twórców UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) i uznanym za najbardziej skrajnego nacjonalistę był Stepan Bandera. Jednak bezpośrednio odpowiedzialnym za rozpoczęcie ludobójstwa na Wołyniu jest Dmytro Klaczkiwski Ps. Kłym Sawur, który tajną dyrektywą wydał polecenie likwidacji polskiej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. O ile sam Klaczkiwski odpowiada za mordowanie Polaków na Wołyniu w czasie gdy był jeszcze pod okupacją III Rzeszy, to Bandera ze swoją UPA zbrojnie najechał w 1944 roku, tereny Małopolski Wschodniej. Szacuje się, że w tamtym czasie wymordowano łącznie około 120 tyś Polaków, często czyniono to z nieludzką okrutnością, mordując całe rodziny, dzieci nawet w łonach matek.

Uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa wołyńskiego odbyły się również w Stalowej Woli. Ich organizatorami byli z miejscowi Rycerze Kolumba z Rady nr 15759 im. św. Ojca Pio. Obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Następnie Rycerze Kolumba wraz z mieszkańcami miasta udali się na miejscowy cmentarz komunalny, gdzie pod skromnym Krzyżem Wołyńskim złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Krzyż Wołyński upamiętniający pomordowanych na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej stanął na stalowowolskim cmentarzu komunalnym w listopadzie 2015 roku, a inicjatorami jego powstania byli również miejscowi Rycerze Kolumba. Stepan Bandera dożył w Monachium pod opieką wojsk alianckich do 1959 roku, gdzie zginął z rąk zamachowca KGB. Bandera został odznaczony przez Wiktora Juszczenkę pośmiertnym tytułem Bohatera Ukrainy, a jego pamięć jest czczona przez Ukraińców pomnikami min. we Lwowie i Tarnopolu.

dav

dav

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial