Satyrycznie i lirycznie

Dnia 1 kwietnia Miejskie Centrum Kultury w naszym mieście, zaprosiło miłośników poezji do „Kawiarni Literackiej”. Recytowane były na niej wiersze liryczne, ale też nie zapomniano o wszechpotężnej fraszce.

Podczas wspomnianego spotkania swoje utwory zaprezentowali między innymi:

kawiarenka_literacka_skarzysko_1

Marian Frąk mieszkaniec Szydłowca. Z wykształcenia nauczyciel-matematyk, podyplomowo ukończył prawo i wykonywał zawód policjanta. Pisze on wiersze i utwory satyryczne, a jego ulubioną formą literacką są fraszki. Jego utwory publikowano w takich pismach jak „Radostowa”, „Karuzela”, „Twój Dobry Humor”. Ma on tez niebagatelne wyróżnienia takie jak „Niebieskie Pióro” Warszawa 2000, Kraków 2002 i Wrocław 2004, „O Laur Opina” Ciechanów 2001. brał on tez udział w konkursie im. St. Grochowiaka Radom 2005 oraz w konkursach satyrycznych: „Na Fraszkę o Radomiu” 2005 I nagroda, „Niebieska Szpilka” Radom 2004-2005 II i III nagroda. Utwory Mariana Frąka znajdują się w kilku książkach zbiorowych, a w 2010r. zbiór jego fraszek „Fraszki z Rękawa i Nogawki” wydał kwartalnik „Ziemia Odrowążów” w Końskich. Ulubionym poetą Mariana Frąka jest Stanisław Skoneczny, a fraszkopisarzem Jan Sztaudynger. Należy do skarżyskiej Wikliny.

kawiarenka_literacka_skarzysko_4

Bożena Kiełkiewicz jest mieszkanką Skarżyska-Kamiennej, jej wiersze były drukowane w tygodniku „Ostra Brama nad Kamienną” i w wydawanym przez Starostwo Skarżyska-Kamiennej almanachu „Powiat skarżyski romantycznie”. Jest ona członkiem Grupy Literackiej „Wiklina” działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Sama o sobie mówi tak: …..Miałam szczęście dorastać w pięknej dzielnicy. Tam upłynęły moje dzieciństwo i młodość. Kto wiosną, latem wdychał powietrze nasycone zapachem ogrodów, łąk i lasu, cieszył oczy jesienią kolorami bursztynów i zna zapach i smak śniegu zgarniętego z gałęzi sosen w ciszy białego lasu ten musi być trochę romantykiem….

Michał Kojara, mieszka w Woli Lipienieckiej Małej. Jest introligatorem. W latach 2007-2013 był wyróżniany i w Ogólnopolskim Konkursie Literackim osób niepełnosprawnych „Promień Nadziei” w Tomaszowie Mazowieckim. W roku w 2011 otrzymał III nagrodę. Jego utwory publikowane były w „Gazecie Szydłowieckiej” i kwartalniku społeczno – kulturalnym „Ziemia Odrowążów” w Końskich oraz w radomskim „Echu Dnia”. Pisze głównie fraszki, czasem aforyzmy. Należy do Grupy Literackiej „Wiklina”, działającej przy skarżyskim Miejskim Centrum Kultury.

kawiarenka_literacka_skarzysko_8

Jacek Kwiecień, to wielce utalentowany poeta, pisze on wiersze z potrzeby serca. Urodził się i wychował w wiosce Janów w okolicach Przysuchy. Wiersze zaczął początkowo pisać dla zabawy, co przerodziło się w pasję. Jego zainteresowania to historia, starożytna i regionalna. Zbiera skamieliny, jednym ze znalezisk są tropy gada pływającego ,,Kapitozaura” sprzed 250 milionów lat oraz narzędzie krzemienne ,,Neandertalczyka” liczące 100 tysięcy lat. Jest on także członkiem grupy literackiej Wiklina.

Prezentowane przez wspomnianych poetów wiersze, były bardzo piękne, a co najważniejsze były one recytowane w sposób bardzo profesjonalny, wręcz aktorski. Uroczystość tę, uświetniła swoim występem pani Ania Tchórzewska, której talent zasługuje na szczególne uznanie.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial