18.6 C
Nowy Jork

Skarżyscy harcerze zbierają pieniądze na replikę Sztandaru z 1919 r.

Published:

W tym roku ruch harcerski w Skarżysku – Kamiennej obchodzi 100-lecie swojej działalności. W 1916r. powstały pierwsze drużyny harcerskie, będące kuźnią charakterów i szkołą patriotyzmu. Skarżyscy harcerze od 1919 roku posiadają Sztandar, symbolizujący jedność i współdziałanie oraz osobiste przywiązanie do idei każdego harcerza. Zachowany do dziś Sztandar jest jednym z najstarszych w Polsce. Znajduje się on w zbiorach Muzeum im. „Orła Białego” i nie może brać czynnego udziału w codziennym życiu organizacji harcerskich naszego miasta.

sztandar_harcerski_1919_2

sztandar_harcerski_1919
Oryginał znajdujący się w zbiorach Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Pragnąć by sztandar towarzyszył harcerzom cały czas, wśród członków i sympatyków  ruchu harcerskiego powstała inicjatywa ufundowania jego repliki. Dla harcerskiej społeczności ręcznie haftowany Sztandar będzie niezwykle ważnym symbolem realizowanej przez nich misji i celów oraz szczytnych wartości organizacji, jakimi są: służba, braterstwo, oraz praca nad sobą.

W imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum im. „Orła Białego” pragniemy Państwa zaprosić i zachęcić do wsparcia inicjatywy ufundowania repliki Sztandaru skarżyskich harcerzy z 1919 roku.

sztandar_harcerski_19191

 

 

sztandar_harcerski_1919rep
Replika Sztandaru

W ramach obchodów stulecia harcerstwa przewidziane są dwie oficjalne imprezy z pierwszoplanowym udziałem ufundowanej repliki Sztandaru, w obecności wszystkich Fundatorów:

  • Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „100 lat Harcerstwa w Skarżysku – Kamiennej”. W czasie uroczystości Fundatorzy (lub ich przedstawiciele) poproszeni zostaną o osobiste przybicie imiennego „gwoździa fundacyjnego” do drzewca Sztandaru, zaznaczając tym samym na Sztandarze swoją obecność w historii skarżyskiego Harcerstwa. Symboliczny gwóźdź z głowicą w kształcie tarczy, z wygrawerowanym mieniem i nazwiskiem (lub nazwą) i miejscowością (lub sprawowaną funkcją) Fundatora, będzie pamiątkową cegiełką oraz potwierdzeniem, że nieobce są mu ideały wychowania harcerskiego;
  • Poświęcenie sztandaru i przekazanie go skarżyskim harcerzom, które odbędzie się w ramach głównych obchodów Jubileuszu 100-lecia.

Szanowni Fundatorzy o terminie tych uroczystości poinformowani zostaną odrębnym zaproszeniem.
Wartość symbolicznych cegiełek fundacyjnych ustalono następująco:

  • Wpłata od 300zł – imienny gwóźdź umieszczony w górnej dostojnej części drzewca sztandaru oraz dyplom honorowy;
  • Wpłata od 100zł – imienny gwóźdź umieszczony w dolnej części drzewca sztandaru oraz dyplom honorowy;
  • Wpłata od 50zł – dyplom honorowy wręczany fundatorowi.

Gwoździe fundatorów umieszczane będą od góry drzewca sztandaru w kolejności od najwyższej darowizny, a w przypadku równych kwot od daty przelewu środków na wskazane konto. Wykaz fundatorów zostanie opublikowany na stronach internetowych skarżyskich harcerzy.
Poniżej podajemy konto bankowe na, które można wpłacać pieniądze:
Nr rachunku: 48 1560 0013 2173 0962 9000 0003
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej
Adres: ul. Słoneczna 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna
Bank: Getin Bank, Skarżysko-Kamienna,
W tytule przelewu proszę wpisać: ”Darowizna na Fundację Sztandaru”

Marek Świątek

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img