Ślubowanie klas I z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych

30 września Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski  uczestniczył w uroczystym ślubowaniu młodzieży klas I z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych. Odbyło się ono – zgodnie z tradycją – w Lasach Dalejowskich , w miejscu śmierci patrona szkoły Władysława „Oseta” Wasilewskiego, który właśnie tam zginął od kul hitlerowskich żołnierzy w sierpniu 1943 r.

W tym roku po raz pierwszy  w ślubowaniu uczestniczyła rodzina „Oseta”: brat Mieczysław Wasilewski wraz z małżonką Eulalią oraz siostrzenica Jolanta Stefanowska. Na uroczystość przybyła także Genowefa Piotrowska, przedstawiciel żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru szkoły. Zebranych powitała dyrektor szkoły Halina Sieczka. Po krótkiej modlitwie w intencji patrona i wszystkich pomordowanych oraz przypomnieniu losów Władysława Wasilewskiego uczniowie złożyli ślubowanie. Następnie Mieczysław Wasilewski. opowiedział o historii pomnika, który obecnie znajduje się w miejscu śmierci jego brata, a Genowefa Piotrowska o walkach partyzanckich, w czasie których zginął Oset. Do zebranej na ślubowaniu młodzieży w kilku słowach zwrócił się także Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, przypominając uczniom, że to właśnie dzięki takim młodym ludziom jak Władysław Oset Wasilewski, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny, dziś możemy żyć w wolnym i bezpiecznym kraju. Po części oficjalnej goście i uczniowie ze smakiem posili się tradycyjną żołnierską grochówką

żródło www.skarzysko.powiat.pl

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial