Sportowa „twarz” miasta Skarżyska.

Ostatnie wydarzenia i wyniki sportowe w naszym kraju inspirują do podejmowania tematyki sportowej w różnych kontekstach. 11 medali Polskich Olimpijczyków z Rio z rekordem świata Anity Włodarczyk, awans do ósemki po dobrych występach Reprezentacji Polski na Euro 2016 i wreszcie upragniony start Legii Warszawa w Lidze Mistrzów sprawiają, że rośnie sportowe serce Polaków. Jedni politycy przy tej okazji szukają na swoje potrzeby „sportowej twarzy miasta”, rozpisują się na twitterach często myląc nazwiska sportowców czy ich dyscypliny, drudzy przyjmują medalistów z honorami, a jeszcze inni tylko zazdrośnie obserwują i żałują ze straconej okazji wpisania się do panteonu ojców wielkiego sportowego sukcesu. I choć można by jeszcze wiele wymieniać osiągnięć i zachwycać się sportowymi wynikami w sportach czy to indywidualnych czy zespołowych, to należy sobie jednoznacznie uświadomić, że sport jest bardzo ważnym elementem życia społecznego. Ważnym zarówno w wymiarze ogólnokrajowym jak również w wymiarze lokalnym i też naszym, miejskim – skarżyskim.

Nie tak dawno dotarł do nas rozpaczliwy apel działaczy MKS Granat o wsparcie finansowe dla piłkarskiej drużyny. Siatkarze STS-u już nie apelują, gdyż ich drużyny praktycznie nie ma. Jak widać pomoc „Buskowianki” na niewiele się zdała. Niestety realnie rzecz biorąc czas dla skarżyskiego sportu nie tyle się zatrzymał, ale niestety nawet się cofnął. Sytuację sportu młodzieżowego i amatorskiego próbują jedynie ratować, często na własną rękę, pozarządowe organizacje sportowe, uczniowskie kluby czy amatorskie towarzystwa. Przed dwu laty mocno szafowano sprawami sportu w kampanii wyborczej, a dziś? Obecny Prezydent, który niegdyś uzurpował sobie prawo pierwszeństwa do splendoru w reaktywacji amatorskiej ligi siatkowej, dziś nie ma żadnego pomysłu na rozwój skarżyskiego sportu. Pamiętamy też dobrze amok obietnic i pomysłów działaczy z PO ze swoją liderką na czele w sprawie przywrócenia świetności stadionu przy Słonecznej. Jak widać pozyskane z demobilu krzesełka nie rozwiązały problemów ani tego stadionu, ani goszczącego na nim klubu. Mimo, iż były przez poprzedniego Prezydenta zapisane w budżecie miasta na 2015 rok środki na modernizację miejskiego stadionu, to za zgodą PO i PiR gdzieś przepadły.

Szukając informacji na temat działań naszych władz samorządowych w dziedzinie sportu, a pamiętać trzeba, że jest to zadanie własne gminy, trafiamy na strony internetowe miasta gdzie w zakładce „sport” znajdujemy treści na temat naszego sportu, obiektów sportowych, klubów i Skarżyskiej Rady Sportu. Poza bazą sportową i Skarżyską Radą Sportu pozostałe informacje, jak chociażby o władzach klubu MKS Granat, są mocno nieaktualne. I nieważne, że obecny Prezydent wielokrotnie ganił swojego poprzednika za jakość i treść stron internetowych urzędu. Widocznie jego troska o sport pękła jak bańka mydlana wraz z jego nienaganną sylwetką sportową. Ale wróćmy jeszcze na chwilę do strony internetowej Skarżyska-Kamiennej. W zakładce Skarżyska Rada Sportu obok jej aktualnego składu jest również agenda jej zadań. Najważniejsze z nich to: określanie i przyjmowanie kierunków rozwoju sportu w mieście, opiniowanie projektów rozwoju bazy sportowej i opiniowanie budżetu miasta w zakresie wydatków na sport. Jest to ważne ciało opiniotwórcze. Ma należny mandat w wywieraniu wpływu na kierunki rozwoju sportu w mieście. Trzeba tylko chcieć, albo uwierzyć we własne możliwości by aktywnie wypełniać zadania tego społecznego ciała.

Jak prawie wszyscy wiemy, sport to nie tylko sposób i styl zdrowego życia. To również dobra promocja i możliwość zarobkowania. Skarżysko-Kamienna posiada dobrą bazę sportową, ale trzeba ją stale modernizować i poszerzać. W naszym mieście jest wielu dobrych trenerów i oddanych działaczy dysponujących fachową wiedzą i umiejętnościami. Czas zatem na refleksję, podjęcie dyskusji i działań nawet za cenę innych wyrzeczeń, by postawić sport w mieście na odpowiednim i należnym miejscu. Inaczej baza sportowa zniszczeje, kadra odejdzie, a pozostawiona sama sobie młodzież dopełni dzieła zniszczenia miejskiej infrastruktury, zapoczątkowanego prze obecne władze, likwidacją straży miejskiej.

IMG_6654 IMG_6655 IMG_6656 IMG_6659 IMG_6651 IMG_6649 IMG_6653 IMG_6645 IMG_6641 IMG_6632 IMG_6626 IMG_6627 IMG_6603 IMG_6595 IMG_6585 IMG_6588 IMG_6582 IMG_6580 IMG_6571 IMG_6561 IMG_6567 IMG_6549 IMG_6528 IMG_6534 IMG_6526 IMG_4965 michnio2016_2

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial