16.4 C
Nowy Jork

Sprawdź swoje punkty karne

Published:

Jesteś kierowcą? Chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz zapytać o nie w komisariacie policji lub — za pomocą usługi sytemu CEPiK2.0 — uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Sprawdź, jak to zrobić.

PRZEZ INTERNET

Jeśli chcesz sprawdzić swoje punkty karne przez internet — potrzebujesz profilu zaufanego. Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możesz dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Przejdź do usługi

Sprawdź swoje punkty karne

Co zrobić

 1. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
 2. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
 3. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu OBYWATEL.GOV.PL.
 4. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.
 5. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji. Szczegóły znajdziesz w opisie załatwienia sprawy w komisariacie policji.Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

W KOMISARIACIE POLICJI

Kto może sprawdzić swoje punkty karne

Każdy, kto chce uzyskać informację o punktach na swoim koncie.
Możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możesz dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Co zrobić

 1. Idź do najbliższego komisariatu policji.
 2. Zapytaj policjanta o liczbę punktów karnych na swoim koncie.

Możesz dostać zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych na swoim koncie (czyli zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego) — jeśli chcesz. Takie zaświadczenie może ci się przydać — na przykład może wymagać go od ciebie pracodawca, jeśli będziesz jeździć służbowym samochodem.

Jak dostać zaświadczenie o liczbie punktów karnych

 1. Zapłać za zaświadczenie. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile zapłacisz.
 2. Idź do komisariatu i poproś o zaświadczenie.

Pamiętaj, że informację o punktach karnych możesz dostać osobiście w komisariacie. Policja nie udziela takich informacji telefonicznie lub mailowo.

Podaj, gdzie jesteś, a znajdziesz najbliższy komisariat.

Wpisz gdzie się znajdujesz

Ile zapłacisz

 • informację ustną o punktach karnych uzyskasz bezpłatnie,
 • 17 zł za zaświadczenie o liczbie punktów karnych. Zapłacisz w urzędzie gminy lub miasta, na terenie której jest komisariat. Masz 2 możliwości zapłaty:
  • w kasie urzędu,
  • przelewem na konto urzędu.

Weź potwierdzenie wpłaty albo potwierdzenie przelewu.

Co przygotować

 • dokument, który potwierdza twoją tożsamość (na przykład dowód osobisty lub paszport),
 • potwierdzenie wpłaty lub przelewu — jeśli chcesz dostać zaświadczenie.

Kiedy punkty karne znikną z twojego konta

 • minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
 • ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych — jeśli przed jego rozpoczęciem masz mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z twojego konta w 2 wymienionych przypadkach — jeżeli suma twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

Tymczasowe punkty karne to punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu — nie są jeszcze naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu.

Aktywne punkty karne to punkty, które masz na koncie.

Co gdy przekroczysz limit punktów karnych

 • eśli masz prawo jazdy ponad rok i będziesz mieć na koncie więcej niż 24 punkty karne — dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów,
 • jeśli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok oraz będziesz mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych — starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Informacje dodatkowe

Masz pytania dotyczące usługi? Skontaktuj się z naszą infolinią. Zadzwoń pod numer 422 535 450.
Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Przejdź do usługi

Sprawdź swoje punkty karne

Mariusz Bodo
Mariusz Bodo
Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Related articles

Recent articles

spot_img