9.5 C
Skarżysko-Kamienna

Sprawdzian świętokrzyskich Terytorialsów w Świętoszowie.

Published:

Strzelanie, rzut granatem, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z dolnośląskimi terytorialsami w miniony czwartek zostali poddani egzaminowi praktycznemu kończącemu szkolenie podstawowe które odbyło się na poligonie w Świętoszowie .

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Blisko 50 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 16. Dolnośląskiej Brygady OT od 27 listopada przez szesnaście dni przebywa na poligonie i tam przechodzi swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczając się z punku na punkt, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innym: rzut granatem, rozkładanie i składanie karabinka MSBS na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe założenie maski przeciw gazowej na czas. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelania z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na terenie poligonu w Świętoszowie.

Finałem szkolenia podstawowego jest wspólna przysięga żołnierzy 10 ŚBOT i 16 DBOT , która odbędzie się 12 grudnia 2020r. o godz. 11:00 w Świętoszowie na terenie jednostki wojskowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Podczas uroczystości ponad 50 Terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” Uroczystość z powodu zagrożenia COVID-19 odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego i niezbędnych warunków epidemicznych

 

Related articles

Recent articles

spot_img