22.1 C
Nowy Jork

Stowarzyszenie Paradox Blog: Dotknij przeszłości – Świętokrzyscy Bohaterowie

Published:

4W dniu 26 kwietnia 2014 roku odbyło się wydarzenie “Dotknij przeszłości – Świętokrzyscy Bohaterowie”, którego byliśmy głównym organizatorem. W organizacji wspierało nas bardzo dużo instytucji, firm i organizacji z terenów nie tylko Skarżyska, ale także z całej polski. Bardzo dużym zaangażowaniem, za co serdecznie dziękujemy wykazała się Grupa Inicjatyw Twórczych, która przyjechała do Nas z Milicza (Dolny Śląsk).

Niestety zastały nas niesprzyjające warunki pogodowe i przez cały dzień padał deszcz, co trochę zmieniło koncepcję wydarzenia.

Impreza została podzielona na 3 panele. Pierwszy – gra terenowa, w której uczestnicy zmagali się z różnymi zadaniami zlecanymi przez wyznaczone osoby na punktach kontrolnych. Gra, jak na pierwszy raz cieszyła się sporym zainteresowaniem, wystartowało w niej 9 grup, które uplasowały się na takich oto pozycjach:
1. DSS – Dum Spiro Spero – 73 pkt
2. Pamiętamy – 51 pkt
3. Brzask – 50 pkt
4. KEDYW – 49 pkt
4. Piękni i Młodzi – 49 pkt
6. Paskonators – 45,5 pkt
7. Szary – 40,5 pkt
8. Nieustraszone – 37,5 pkt
9. Scyzoryki – 31 pkt
Zwycięzcą serdecznie gratulujemy.
Za grę pierwsze trzy miejsca dostały książki “Żołnierze Wyklęci”, płyty “Panny Wyklęte” oraz plakaty patriotyczne ze sklepu SURGE POLONIA. Trzecie miejsce dostało dla każdego członka grupy (4 osoby) gry planszowe “Bohaterowie Wyklęci” natomiast pierwsze i drugie miejsce dostały dla każdego członka grupy po tablecie (łącznie 8 tabletów). Za drugie miejsce tablety firmy Apollo, za pierwsze – firmy PENTAGRAM.

Druga część wydarzenia to debata historyczna pod przewodnictwem doktora Piotra Kardysia. Debata została podzielona na 2 części. Podczas pierwszej części został wyemitowany film dokumentalny o Żołnierzach Wyklętych, natomiast podczas drugiej na Patjo w Miejskim Centrum Kultury toczyła się dyskusja, która szybko się rozkręciła. W debacie brało udział około 70 osób.
Kolejnym etapem była część artystyczna podzielona na przegląd piosenki, podczas którego na scenie wystąpiły grupy z Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Warszawy oraz grupa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

Po występach rozpoczął się spektakl w wykonaniu Grupy Inicjatyw Twórczych, który opisywał losy Żołnierzy Wyklętych i ich dalszą walkę po zakończeniu wojny o wolną i niepodległą Polskę. W naszym odczuciu spektakl był jak najbardziej udany, ciekawy i pouczający. Przedstawienie reżyserowane przez Maję Kuriatę zostało przychylnie odebrane przez blisko sto siedemdziesięcioosobową publiczność. Częstymi recenzjami jakie dało się słyszeć była gra aktorów i to, że bardzo dobrze wczuwali się w swoje role, spektakl był płynny, dobrze dopracowany, nie dało się poznać, że to amatorska grupa. Każdy drobny szczegół, ubiory występujących oraz odśpiewanie Hymnu Narodowego pod koniec nadawały przedstawieniu niepowtarzalnego klimatu. Spektakl na długo zapadnie widzom w pamięć.

3Podczas części artystycznej do hełmu był zbierane nazwiska, by spośród wszystkich uczestników rozlosować dwuosobową wycieczkę do Brukseli. Wycieczkę wygrała Julia Kłonowska. Serdeczne gratulacje i udanej wycieczki!

5

Po części artystycznej prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Paradox wspólnie ze Starostą Skarżyskim Michałem Jędrysem oraz radnym Rady Miasta Mariuszem Bodo rozdali nagrody dla najlepszych Grup podczas gry.

Podczas całego wydarzenia w kuchni polowej przygotowana była grochówka, która cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród Skarżyszczan.

2

 

Foto: Stowarzyszenie Paradox

Related articles

Recent articles

spot_img