Suchedniów Królestwo Wilka – c.d.

Pamiętacie wilka, o którym pisaliśmy niedawno ? Teraz to Bartek, nazwany na cześć dębu Bartka. Można powiedzieć, że to Bartek wędrowiec, bo jak się okazuje nie do końca jest wierny terenowi Nadleśnictwa Suchedniów. Bartkowi założono obrożę telemetryczną.

Młody samiec odłowiony 30 listopada 2020 – należy do rodziny wilczej zamieszkującej Puszczę Świętokrzyską. Jak się okazało 22 grudnia Bartek wyruszył na wędrówkę w poszukiwanie partnerki. Przekroczył drogę nr 42 między Piętami i Odrowążem i dotarł aż pod Skłoby, wieś położoną na zachód od Chlewisk. W tym kompleksie leśnym odnotowujemy obecność wilków od wielu lat, a dwa razy udało się udokumentować reprodukcję (rodzina z lasów niekłańskich ). Bartek pozostał w okolicach Skłobów przez 5 dni, po czym powrócił na rodzinne terytorium lasów bliżyńskich.

Po jednym dniu odpoczynku znów wyruszył w drogę. Tym razem, skierował się na zachód. Przez kilka dni przebywał w lasach na południowy wschód od Końskich. W tym kompleksie również odnotowano rozmnażanie się wilków – rodziny z Doliny Rzeki Czarnej. W Nowy Rok Bartek znów wrócił do rodzinnych lasów Nadleśnictwa Suchedniów. Tym razem pozostał tam przez 6 dni, po czym wyruszył na północny-zachód. Nie zatrzymał się jednak w lasach niekłańskich, tylko przekroczył drogę Przysucha-Końskie i powędrował przez lasy przysuskie, aż na skraj garbu gielniowskiego, właśnie w okolice miejscowości Gielniów, od której pochodzi nazwa tego mikroregionu geograficznego.

W lasach przysuskich, gdzie Bartek przebywa od 5 dni, również od wielu lat monitoruje się obecność rodziny wilczej, a w ubiegłym roku udało się udokumentować jej reprodukcję. Tego typu dyspersja młodych wilków z rodzinnej watahy nie jest niczym niezwykłym. W poszukiwaniu partnera do rozrodu młode osobniki nie zawsze opuszczają rodzinę i wędrują w jednym kierunku. Dość często dyspersja ma charakter eksploracji terytoriów sąsiednich rodzin, po której wilki wracają – przynamniej na jakiś czas – do swojej rodziny. Zobaczymy jak będzie tym razem – rodzina z Puszczy Świętokrzyskiej liczy obecnie – bez Bartka – co najmniej 8 wilków.

Bardzo dziękujemy Panom dr Romanowi Guli, Arturowi Milanowskiemu i Jackowi Majorowi za współpracę i przekazane materiały, którymi możemy się podzielić. Wszyscy wymienieni to pasjonaci, badacze wilków pracujący w ramach programu monitoringu wilka świętokrzyskiego.

Prezentujemy mapkę – areał Bartka w Puszczy Świętokrzyskiej i jego trzy wędrówki po kompleksach leśnych pogranicza województw świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Ps. wkrótce zamieścimy filmik z fotopułapki z nagranymi w sierpniu „naszymi szczeniakami” .

żródło : Nadleśnictwo Suchedniów, Lasy Państwowe

Więcej:  Suchedniów Królestwo Wilka

 

 

The following two tabs change content below.

Możesz również polubić…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial