„Świętokrzyska Dobra Szkoła” – dyskusja o zmianach w oświacie

W patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyła się debata z cyklu „Świętokrzyska Dobra Szkoła”. Głównym celem spotkania organizowanego przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości było przedstawienie szczegółów rządowej reformy oświaty. W dyskusji udział wzięli posłowie: Maria Zuba, Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek, Andrzej Kryj oraz zainteresowani tematem zmian w edukacji mieszkańcy powiatu skarżyskiego.

We wstępie do rozmowy Maria Zuba przedstawiła propozycje Komisji Finansów Publicznych dotyczące finansowania oświaty. – Komisja proponuje, aby na rok 2017, w związku z wdrożeniem reformy, na oświatę przeznaczyć dodatkowo 2 miliardy 725 milionów złotych – relacjonowała posłanka. Wśród tej sumy znajdują się środki na zmianę sieci placówek edukacyjnych (przystosowanie ich do wymogów reformy), na podwyżki dla nauczycieli (418 mln zł) oraz środki dla samorządów, które dotychczas płaciły z własnych pieniędzy na utrzymanie przedszkoli. Obecny rząd podjął decyzję, że od 2017 r. nauka sześciolatków będzie finansowana z budżetu państwa. – Na każdego sześciolatka w Polsce samorząd będzie otrzymywał cztery tysiące trzysta złotych (na cały rok), a to daje kwotę 1 miliard 712 milionów złotych – zapewniała Maria Zuba. Na zakończenie swego wystąpienia posłanka zachęciła rodziców do zapoznania się z ramowym programem nauczania, który został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Każdy zainteresowany może zgłosić swoje wnioski bądź zastrzeżenia.

Krzysztof Lipiec przypomniał, że reforma edukacji jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości chcieli zmian także w oświacie. Szef świętokrzyskiego PiS przyznał, że na początku reformie będzie towarzyszyć chaos.  – Pamiętamy, że na początku był chaos. I z tego wielkiego chaosu zrodził się wielki porządek. Jestem przekonany, że tak będzie również w kontekście funkcjonowania nowego ustroju szkolnego – stwierdził poseł. – Chcemy, aby klasy były na tyle liczne, aby można było w miarę sprawnie realizować założenia systemu edukacyjnego. Nie mogą to być klasy liczące ponad 30 osób. To z całą pewnością będzie się przekładało na to, że nowe etaty nauczycielskie będą powstawały – powiedział Krzysztof Lipiec. – Jeśli gdziekolwiek będą zwolnienia nauczycieli, to te zwolnienia będą związane raczej z tzw. niżem demograficznym, niż z samą zmianą edukacji – zapewnił parlamentarzysta.

Poseł Marek Kwitek zauważył , że reforma oświaty to nie tylko likwidacja gimnazjów. Zmiana zakłada przywrócenie nadzoru oświatowego, zwiększenie znaczenia kuratorium oraz ministerstwa w zarządzaniu szkołami. Według parlamentarzysty głównym motorem reformy jest chęć podniesienia poziomu edukacji. – Gimnazja nie do końca spełniły oczekiwania. One miały równać w górę, wyrównywać szanse. To nie do końca się sprawdzało – powiedział poseł Kwitek. Parlamentarzysta poruszył także temat roli wychowawczej szkoły. – Kwestia patriotyzmu, kwestia nauki historii w odpowiednim wymiarze; odeszliśmy od tego. Patriotyzm wśród młodzieży wrócił jednak bardzo szybko.

Andrzej Kryj zachęcał do szerszego spojrzenia na reformę edukacji. – Nie tylko kwestia likwidacji gimnazjów jest tutaj ważna, ale kwestia tego, co będzie się działo w polskich przedszkolach, nowych polskich szkołach podstawowych, w polskich szkołach zawodowych i studiach wyższych – powiedział parlamentarzysta. Poseł przypomniał sprawę edukacji sześciolatków. – Wszystkie działania, które do tej pory były podejmowane, służyły  temu, żeby było lepiej uczniom. Zostawiliśmy wybór rodzicom co do tego, gdzie chcą posłać swoje dzieci. Okazało się, że rodzice sześciolatków najlepiej wiedzieli, że to nie szkoła ale przedszkole jest środowiskiem najlepszym. 82 procent rodziców wybrało więc przedszkola. Andrzej Kryj poruszył również temat nowych szkół zawodowych tzw. szkół branżowych. – Jestem przekonany, że szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia sprawią, że etos pracy robotnika wykwalifikowanego znowu będzie czymś ważnym, czymś mocnym. – Reforma edukacji – kontynuował wypowiedź Andrzej Kryj – nie jest reformą, którą sobie wymyśliła pani minister Anna Zalewska i na siłę ją wprowadza. Ona o tych sprawach rozmawia  z ministrem nauki Jarosławem Gowinem oraz  z ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim. Tylko takie całościowe podejście sprawi, że ta reforma może się powieść. – Bez świetnie wykształconej kadry, bez świetnie wykształconych pracowników nie ma szans, abyśmy w Polsce ruszyli z rozwojem gospodarczym – stwierdził poseł Andrzej Kryj.

Po wypowiedziach parlamentarzystów nadszedł czas na pytania z sali. Większość dyskutantów była pozytywnie ustosunkowana do zachodzących zmian. Uczestnicy debaty wyrazili swoje nadzieje na poprawę jakości edukacji, szczególnie edukacji zawodowej. Podczas debaty nie zabrakło jednak głosu krytycznego. Poruszono m.in. tematy: możliwych zwolnień wśród nauczycieli, wysokości kosztów reformy oraz problemów z podstawą programową.

Debaty w ramach projektu „Świętokrzyska Dobra Szkoła” będą się odbywać we wszystkich powiatach naszego województwa.

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial