Świętokrzyskie – najbardziej pozytywnie „zakręcony” Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych

Popularyzacja idei Olimpiad Specjalnych, założeń tego największego ruchu na świecie, umiejętności i
sprawności psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną, to zadanie dla wszystkich oddziałów regionalnych. Świętokrzyskie, jako chyba jedyny Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska, robi to z wielką pasją oraz powodzeniem nie tylko na swoim terenie, ale również w innych regionach Polski. Tegoroczna część śnieżna IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych jest kolejnym przykładem organizacji zawodów olimpiad specjalnych po mityngach: narciarskich i łyżwiarskim w 2002 i 2014 roku, przeprowadzonych przez organizatorów ze Świętokrzyskiego, poza własnym terytorium. A pamiętać trzeba, że Świętokrzyskie było organizatorem Letnich Igrzysk w 2009 roku i Igrzysk Zimowych w 2012 roku na własnym terenie.

olimpiady_specjalnef_1

olimpiady_specjalnef_2Oddział Regionalny – Świętokrzyskie liczy 29 Klubów Olimpiad Specjalnych. Kluby te skupiają 1042 zawodników, którzy uprawiają 21 dyscyplin sportowych. Nad prawidłowym rozwojem sportowym zawodników czuwa 92 trenerów, ponad 454 wolontariuszy, partnerów i rodziców zawodników. Mimo skromnych warunków i możliwości do uprawiania sportów zimowych na własnym terenie, to właśnie zawodnicy Olimpiad Specjalnych ze Świętokrzyskiego mogą poszczycić się olbrzymią ilością zdobywanych medali na zawodach rang ogólnopolskiej czy międzynarodowej. To również kwestia szczególnej pasji trenerów do zimowych dyscyplin sportowych. Początki narciarstwa w Świętokrzyskim miały miejsce w 1992 roku w Powroźniku koło Krynicy Górskiej za sprawą Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki Funduszowi Oddział miał środki na organizację zimowych turnusów rehabilitacyjnych i min. naukę jazdy na nartach.W 1996 roku Świętokrzyskie trafiło do Zakopanego i tak już zostało do dziś.

olimpiady_specjalnef_3

  olimpiady_specjalnef_5

Ogromny sentyment do zimowych sportów i urokliwego Zakopanego sprawia, że to właśnie w tym mieście Świętokrzyskie organizuje swoje drugie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska. To tu w Zakopanem, stolicy Tatr, Oddział ma swojego największego sprzymierzeńca i przyjaciela. Jest ją niewątpliwie Pani Maria Ustupska, która zawsze miło i serdecznie przyjmuje Olimpiady Specjalne. Ale to również szereg innych osób jak np. Małgorzata Tlałka – Długosz czy Zofia Kiełpińska, które zawsze z pasją wychodzą naprzeciw potrzebom Olimpiad Specjalnych.

    Przez 25 lat uprawiania sportów zimowych w Świętokrzyskim, przewinęła się ogromna liczba zawodników i trenerów. Nie sposób dziś wymienić wszystkich, ale jest jedna osoba, której się to należy, a na jej ręce trzeba złożyć podziękowanie dla setek zawodników, trenerów, opiekunów, przyjaciół, którzy najczęściej bezinteresownie z pasją, ale też wielkim oddaniem angażowali się przez te wszystkie lata w pracę na rzecz Świętokrzyskiego Oddziału. Tą osobą jest Jacek Janus, – dziękuję Ci Jacku oraz wszystkim pozostałym, których nie sposób wymienić.

Grzegorz Małkus  Prezes Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne – Świętokrzyskie

Zdjęcia Jacek Jamroz -Dziękujemy

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial