22.1 C
Nowy Jork

Świętokrzyskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Published:

Dziś w Kielcach zakończyły się Świętokrzyskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Wczoraj na miejskim lodowisku im. Włodzimierza Filipowskiego odbyła się Ceremonia Otwarcia Igrzysk w której uczestniczył min. Wicewojewoda Świętokrzyski Pan Andrzej Bętkowski. Tegoroczne Igrzyska dzięki dogodnym warunkom klimatycznym mogły być rozegrane w łyżwiarstwie szybkim (w Skarżysku-Kamiennej) oraz w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym i biegach na rakietach śnieżnych. Uczestnikami Igrzysk byli zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną, którzy na co dzień są podopiecznymi specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy. Sportowej rywalizacji przyświecała jak zawsze przysięga składana przez zawodników w czasie otwarcia zawodów: “Pragnę zwyciężyć, a jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Jak podkreślają organizatorzy Olimpiad Specjalnych, a i sami zawodnicy, to nie zwycięstwo liczy się za wszelką cenę ale sam udział i maksimum wysiłku jaki wkłada każdy zawodnik stający do rywalizacji. To sama walka z własnymi słabościami przyświeca zawodnikom i trenerom ruchu Olimpiady Specjalne Polska. Ważne by o tym pamiętać obserwując zmagania zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

Olimpiady Specjalne Polska działają na rzecz zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w naszym kraju już od 30 lat, ale nadal są mylone z innymi organizacjami sportowymi dla osób niepełnosprawnych, tymi dla osób na wózkach i z defektami fizycznymi czy z lekkim upośledzeniem umysłowym. I w odróżnieniu od innych organizacji w Olimpiadach Specjalnych każdy startujący zawodnik ma miejsce na podium.

Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Related articles

Recent articles

spot_img