23.3 C
Nowy Jork

Tadeusz Sikora Blog: Nowa książka

Published:

Historię można opowiadać ciekawie, zwłaszcza ta lokalną. Wielkie konflikty, historie państw, narodów, powstań narodowych w przypadku Polski doczekały się wielu opracowań. Pozostaje nadal do zagospodarowania obszar historii regionalnej. Współczesny czytelnik literatury o tematyce historycznej woli opracowania pisane w sposób przystępny. Bez setek przypisów, odsyłaczy, indeksów jakie musi posiadać książka aspirująca do miana naukowej.

gornicyIreneusz Kuliński sięgnął po pióro niedawno. Zaczął od książki kolejkach wąskotorowych. Następnie przyczynił się do powstania dwóch przewodników po powiecie skarżyskim. Zbierając materiały musiał wybierać. W rezultacie powstały powstały dwie następne pozycje: „Nad Czarną, Barbarką i Kamienną „ oraz wydaną w marcu 2014 roku przez skarżyskie Muzeum „O górnikach rud żelaza, kuźnicach i kowalichach w Staropolskim Okręgu

Przemysłowym” . Pan Kuliński posiada umiejętność opowiadania w sposób zrozumiały o rzeczach trudnych. Jak wytapiano rudy żelaza w XIX w? Ile gatunków rud występowało w naszych okolicach i jak je rozpoznać? Wydobywa z zapomnienia fakty, które zaskakują czytelnika. Jeszcze w 1919 r. na terenie gminy Bliżyn wydobywano węgiel kamienny i to dużo – 750 ton miesięcznie…

Ireneusz Kuliński ­ regionalista, autor książek: „Z dziejów kolejek wąskotorowych w dobrach Radziwiłłów, Platerów i Wielowiejskich” (2008). Redaktor i współredaktor przewodnika turystycznego „Pieszo i rowerem po powiecie skarżyskim” (2009), „Ścieżkami powiatu skarżyskiego Pieszo i rowerem „(2010), „Nad Czarną Barbarką i Kamienną” (2012).

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img