Teatr Zdrojowy w Polanicy – Zdroju

W kulcie dla wielkiej aktorki sceny polskiej

 Teatr Zdrojowy w Polanicy – Zdroju, został wzniesiony w 1925 roku przez architekta Otto Büttnera i należał on do spółki akcyjnej Altheide-Bad. Oficjalnego otwarcia budynku dokonano w dniu 27 maja 1925 roku. Celem teatru miało być upowszechnianie kultury muzycznej i teatralnej wśród mieszkańców miasteczka  i wśród kuracjuszy. Grupa wokalna Arena z Końskich, postanowiła wybrać się do Polanicy celem zobaczenia tego uroczego miejsca. Nasza redakcja towarzyszyła Arenie podczas tej podróży.

 Berlińska Rotterbühne

Sezon teatralny w Polanicy, zainaugurowały występy berlińskiej „Rotterbühne”. W tamtym okresie grywano aż cztery przedstawienia tygodniowo, a były to: opera komiczna „Martha”, a także pierwszą niemiecką klasyczną komedię narodową „Minna von Barnhelm” Gottholda Lessinga. Gościnnie występował również w teatrze „Görlitzer Stadttheater” oraz wielu znaczących artystów niemieckich.

Lata powojenne

Po wojnie, teatr przeszedł w użytkowanie Państwowego Uzdrowiska w Polanicy – Zdroju. Od 1951 roku, przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia w Polanicy – Zdroju istniała sekcja dramatyczna, która zaczęła aktywnie działać na scenie teatru. Założycielem grupy był instruktor kulturalno-oświatowy, z zawodu aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski. Widząc perspektywy dalszego rozwoju sceny, Franciszek Hollik-Hollikowski poprosił aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad polanickim zespołem dramatycznym. Od listopada 1952 roku, za zgodą tej wspaniałej aktorki zespół nosił już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”, taką też nazwę otrzymał gmach polanickiego teatru. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą w opracowywaniu repertuaru oraz grała na scenie teatru. W roku 1953 kreowała tytułową postać w „Moralności pani Dulskiej”, rok później w „Ożenku”rolę Fiokły, a w 1955 roku wzbudziła aplauz jako Podstolina w „Zemście” Aleksandra hrabiego Fredry.

Obecnie

Dzięki pozyskaniu funduszy unijnych, budynek teatru przeszedł gruntowną modernizację. Dobudowana została również nowa część administracyjna od południowego-wschodu, która mieści nowe sale prób, pomieszczenia biurowe, higieniczno-sanitarne i magazynowe.

teatr

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial