28.3 C
Nowy Jork

Trójlistna koniczynka

Published:

Zaśpiewajmy dla Irlandii

 Shamrock, to nic innego jak trójlistna koniczyna, odmiany białej lub drobnogłówkowej, która od wieków jest symbolem Irlandii. Podobno to właśnie na jej przykładzie, kolejny symboli Irlandii jakim była święty Patryk, uczył dogmatu o Trójcy Świętej.

Z nastaniem wiosny

W Skarżysku- Kamiennej, Miłośnicy Historii, urządzili sobie wieczorny spacer po mieście, aby śpiewem uczcić dzień imienin świętego Patryka. Oprócz śpiewu, recytowano także i wiersze o trójlistnej koniczynce, które w sposób spontaniczny powstawały w ustach wieczornego orszaku.

….mała koniczyno

ty drobna istotko

Irlandzka roślino

trójlistna sierotko….

 Co na to legenda

W dniu 17 marca w dzień imienin Patryka, shamrock jest noszony w klapie ubrania przez Irlandczyków na całym świecie. Został on również zaadaptowany jako znak firmowy przez irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus oraz przez inne przedsiębiorstwa, chcące zaakcentować swoją irlandzką przynależność. Obecnie symbol ten jest używany bardziej w kulturze irlandzkiej, niż w sferze religijnej, jak to miało miejsce w historii Szmaragdowej Wyspy. Wizerunek koniczyny, widnieje też na odznace czapek Gwardii Irlandzkiej, elitarnych oddziałów piechoty Armii Brytyjskiej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img