16.4 C
Nowy Jork

Trzy razy Hadyna

Published:

Muzeum im. Orła Białego zaprasza 10.02 2017 r. na wernisaż wystawy “Orzeł Biały.Trzy razy Hadyna”. Wystawę będzie można obejrzeć od 10.02 do 10.04.2017. Wystawa prezentuje twórczość Gustawa, Łukasza i Stanisława Hadynów. Prezentuje blisko 50 rzeźb, odlewów godła narodowego Polski z różnych okresów historycznych.

Gustaw Hadyna żyje i tworzy na wsi, opierając się na wielowiekowym dorobku klasy chłopskiej oraz swoich ojców i dziadów. Jego misją jest przywiązanie do ziemi i oddawanie jej należnej czci. W jego pracach człowiek i ziemia to główne motywy twórczości. Rzeźby wychodzące spod jego dłuta skłaniają do refleksji i zadumy, a życie wiejskie jest inspiracją do działań artystycznych.

Urodzony w 1946 r. w Wólce Grójeckiej, niewielkiej świętokrzyskiej wiosce położonej miedzy Ćmielowem a Ostrowcem, od najmłodszych lat wyrastał w atmosferze chłopskiego patriotyzmu. W wieku 14 lat wyjechał do liceum plastycznego w Lublinie, gdzie nauczył się komunikowania własnych uczuć, myśli i przeżyć poprzez sztukę. Kolejnym etapem edukacji było Studium Nauczycielskie w Radomiu ukończone w 1966 r. W 1977 r. Gustaw Hadyna ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Słoniny i prof. Bohdana Chmielowskiego. Jego pierwsza publiczna wystawa Ja żyć będę w kłosach zbóż, była jednocześnie obroną pracy dyplomowej. Odtąd kłos jest znakiem rozpoznawczym, wizytówką obecną na większości rzeźb Hadyny.

W 2016 r. Gustaw Hadyna obchodził 50. lecie pracy twórczej uwieńczone jubileuszową wystawą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, zorganizowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Z innych ważnych wystaw można jeszcze wymienić wernisaż zorganizowany przez Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie 19 czerwca 1998 r. z okazji 70. rocznicy powstania Związku Młodzieży Wiejskiej. Autor zaprezentował rzeźby z cyklu Znaki czasu.

Artysta swoja sztukę traktuje jako przesłanie i informacje o swoich myślach i emocjach. Jego prace mają być zapisem idei, która chce przekazać bliźnim oraz potomnym. Obce jest mu poczucie wyobcowania, pragnie budzić zainteresowanie i pozytywne uczucia.

W ślady ojca poszło jego dwóch synów Stanisław i Łukasz. Sztuka jest obecna w ich życiu, obaj zajmują się rzeźbiarstwem traktując je jako hobby. Stanisław, z wykształcenia historyk, miał dotąd dwie wystawy Orły Nasze w 68. w rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowana przez Centrum Kultury w Annopolu oraz wystawę towarzyszącą gali Nagrody im. Władysława Orkana w Bielskim Centrum Kultury w 2008 r. Natomiast prace Łukasza Hadyny znajdują się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img