Trzy razy Hadyna

Muzeum im. Orła Białego zaprasza 10.02 2017 r. na wernisaż wystawy “Orzeł Biały.Trzy razy Hadyna”. Wystawę będzie można obejrzeć od 10.02 do 10.04.2017. Wystawa prezentuje twórczość Gustawa, Łukasza i Stanisława Hadynów. Prezentuje blisko 50 rzeźb, odlewów godła narodowego Polski z różnych okresów historycznych.

Gustaw Hadyna żyje i tworzy na wsi, opierając się na wielowiekowym dorobku klasy chłopskiej oraz swoich ojców i dziadów. Jego misją jest przywiązanie do ziemi i oddawanie jej należnej czci. W jego pracach człowiek i ziemia to główne motywy twórczości. Rzeźby wychodzące spod jego dłuta skłaniają do refleksji i zadumy, a życie wiejskie jest inspiracją do działań artystycznych.

Urodzony w 1946 r. w Wólce Grójeckiej, niewielkiej świętokrzyskiej wiosce położonej miedzy Ćmielowem a Ostrowcem, od najmłodszych lat wyrastał w atmosferze chłopskiego patriotyzmu. W wieku 14 lat wyjechał do liceum plastycznego w Lublinie, gdzie nauczył się komunikowania własnych uczuć, myśli i przeżyć poprzez sztukę. Kolejnym etapem edukacji było Studium Nauczycielskie w Radomiu ukończone w 1966 r. W 1977 r. Gustaw Hadyna ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Słoniny i prof. Bohdana Chmielowskiego. Jego pierwsza publiczna wystawa Ja żyć będę w kłosach zbóż, była jednocześnie obroną pracy dyplomowej. Odtąd kłos jest znakiem rozpoznawczym, wizytówką obecną na większości rzeźb Hadyny.

W 2016 r. Gustaw Hadyna obchodził 50. lecie pracy twórczej uwieńczone jubileuszową wystawą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, zorganizowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Z innych ważnych wystaw można jeszcze wymienić wernisaż zorganizowany przez Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie 19 czerwca 1998 r. z okazji 70. rocznicy powstania Związku Młodzieży Wiejskiej. Autor zaprezentował rzeźby z cyklu Znaki czasu.

Artysta swoja sztukę traktuje jako przesłanie i informacje o swoich myślach i emocjach. Jego prace mają być zapisem idei, która chce przekazać bliźnim oraz potomnym. Obce jest mu poczucie wyobcowania, pragnie budzić zainteresowanie i pozytywne uczucia.

W ślady ojca poszło jego dwóch synów Stanisław i Łukasz. Sztuka jest obecna w ich życiu, obaj zajmują się rzeźbiarstwem traktując je jako hobby. Stanisław, z wykształcenia historyk, miał dotąd dwie wystawy Orły Nasze w 68. w rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowana przez Centrum Kultury w Annopolu oraz wystawę towarzyszącą gali Nagrody im. Władysława Orkana w Bielskim Centrum Kultury w 2008 r. Natomiast prace Łukasza Hadyny znajdują się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial