Turniej Rycerski w Iłży

W dniach 3-4 maja Iłża zaprasza na Turniej Świętego Graala na Zamku w Iłży.  Co przygotowali organizatorzy ?

Konne gonitwy sprawnościowe – na specjalnie przygotowanym torze, przyboczni będą prezentować swe umiejętności we władaniu lancą, mieczem oraz włócznią. Zadania do pokonania to: najazdy na saracena, zbieranie pierścieni, cięcie kapust, rzuty włócznią, cięcia pozorników mieczem. Punktowane będą zarówno dokładność jak i czas przejazdu.

Gonitwy na ostre – czyli walki na kopie. Najpopularniejszy sport w średniowieczu ponownie zawita na Iłżecki zamek. Rycerze zakuci w pełne zbroje, na rumakach przyozdobionych kropierzami, z hełmami zwieńczonymi herbami, będą kruszyć na sobie kopie. Za każdy najazd będzie można zdobyć od 0 do 3 punktów.

Pokaz łucznictwa konnego – polowanie z łukiem było jedną z popularniejszych rozrywek. Dlatego w trakcie naszego turnieju, część dworu Księcia Janusza również wybierze się na polowanie i zaprezentuje swe umiejętności w strzelaniu z grzbietu konia w pełnym galopie.

Pojedynki piesze – gdy rycerze, przyboczni oraz ich rumaki będą odpoczywać, do walki staną fechmistrze poszczególnych domów. Stoczą zabójcze pojedynki na miecze długie oraz na miecz i tarczę. Osobą odpowiedzialną za dobór zawodników oraz organizację walk będzie Marcin Janiszewski – brązowy medalista Rycerskich Mistrzostw Świata federacji HMB w 2018 roku.

Pokazy sokolnicze – drapieżne ptaki były nieodzownym elementem każdego średniowiecznego dworu. Możliwości ujarzmienia różnych gatunków sokołów, myszołowów, sów i orłów, zaprezentuje popularna grupa sokolnicza Vamcos z Czech, która swe występy okrasza niepowtarzalną dawką humoru.

Melle – zwane również bouhourt, czyli starcia ciężko zbrojnych rycerzy na tępą broń lub drewniane pałki. Na plac wjeżdża 8 rycerzy a pozostaje tylko jeden. Walka trwa tak długo, dopóki wszyscy przeciwnicy nie pospadają z koni. W drugiej wersji, pachołkowie w samych gaciach, siedzący na koniach na oklep, również będą się okładać pałami, dopóki ostatni z nich nie ostanie się na wierzchowcu. Emocje oraz liczne siniaki – gwarantowane!

Występ zespołu muzyki dawnej – średniowiecze to nie tylko starcia siłowe, ale również okres gdy powstają pieśni czy też poematy rycerskie. Zespół muzyki dawnej, grając na wiernych replikach epokowych instrumentów, zaprezentuje melodie przy których bawili się rycerze oraz damy z czasów Bitwy pod Grunwaldem.

Obozowisko rycerskie – w wiernych replikach średniowiecznych namiotów, będzie okazja przyjrzeć się jak dawniej żyli możni oraz ich służba. Przygotujemy pokazowy namiot, aby pokazać że majętny człowiek nawet w podróży czy na wojnie nie musiał cierpieć niewygód. Przewidujemy, że w obozie zamieszka podczas turnieju około 200 osób zajmujących się odtwórstwem historycznym.

Wioska rzemieślnicza – dawny jarmark na którym pojawią się rekonstruktorzy zajmujący się dawnym rzemiosłem. Kowale, garncarze, snycerzy, kupcy, tkaczki, krawcowe, zielarki – na ich kramach będzie można się dowiedzieć jak w średniowieczu wytwarzano przedmioty codziennego użytku, ubrania czy też miecze i zbroje.

Wioska giermków – stylizowany na średniowieczny plac zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku, walki na miecze, skręcić linę, powalczyć na bezpieczne kije lub worki z sianem.

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial