UCZESTNICY SKARŻYSKIEGO HUFCA NA OBCHODACH ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

12 grudnia, czyli w przeddzień 36 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, młodzież ze skarżyskiego Hufca Pracy wraz z wychowawcą Justyną Warwas i komendantem Marzeną Zajączkowską wzięła udział w uroczystości zorganizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego. Impreza odbyła się w kieleckim centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia.

Te tragiczne wydarzenia przybliżył widzom montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. Pod hasłem „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, nie pięścią” artyści powrócili do historii tamtych wydarzeń oraz wykonali okolicznościowe wiersze i pieśni. Ponadto uczestnicy OHP obejrzeli kilkuminutowy film dotyczący czasu, gdy w codzienność Polaków brutalnie wkroczyła historia: czołgi na ulicach, godzina milicyjna, internowania, krwawe pacyfikacje strajków.

Dużą wartością poznawczą było dla młodzieży również spotkanie z obecnymi  na uroczystości uczestnikami tamtych wydarzeń, którzy ryzykując własnym życiem walczyli o wolność i byli represjonowani.

Uczestnictwo w imprezie było dla młodzieży ze skarżyskiego Hufca Pracy bardzo ważnym doświadczeniem, dzięki któremu przybliżyli sobie historię i wydarzenia stanu wojennego.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial