Osiedle Milica zamyka się w obszarze ulic Paryskiej (od południa), Krasińskiego (od wschodu) , Piłsudskiego (od północy), Sikorskiego i Południowej (od wschodu). Zostało zbudowane z myślą o pracownikach którzy pracowali w zakładach zbrojeniowych “Mesko” w Skarżysku-Kamiennej. Osiedle to było budowane w latach 50 – tych, czyli w czasach Zimnej Wojny. To dlatego budynki mieszkalne położone są niedaleko od siebie, tworząc zwarte skupisko, a niewielkie odległości pomiędzy budynkami oraz klatki schodowe, których nie znajdziemy od strony ulicy miały tworzyć układ obronny przed agresorem. Układ ten wraz z siecią schronów nadaje osiedlu Milica typowego charakteru obronnego. Mieszkańcy mieli do dyspozycji własną pocztę, przedszkole oraz przychodnię. Osiedle składa się z 72 budynków, w czasach budowy Milicy było to największe, zbudowane po wojnie osiedle mieszkalne w województwie kieleckim.
W niedalekim sąsiedztwie Milicy znajduję się Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Miejskie Centrum Kultury. Zapewniały one standard edukacyjny i kulturalny dla rodzin i robotników Zakładów Zbrojeniowych, ale nie tylko. W podziemiach tych budynków znajdują się też schrony przeciwlotnicze, które łącznie dawały schronienie dla około 500 osób, głównie administracji i kierownictwu obrony miasta. Na skrzyżowniu ulic Sikorskiego i Norwida stała fontanna, która w 2009 przeszła renowację. Przed przebudową pod fontanną był ogromny zbiornik wodny, który miał stanowić ważny zapas wody.
Ciekawie Milica wygąda także z lotu ptaka, a raczej jej ułożenie budynków. Niektórzy mieszkańcy twierdzą że w takim ułożeniu budynków jest coś ukrytego. Doszukują się w planach tej dzielnicy liter, które mogą układać się w słowa Stalin pisane cyrlicą. Faktycznie możliwe jest wyodrębnienie rosyjskich liter, które budują nazwisko byłego przywódcy ZSRR. Jednk czy takie były plany inżynierów planujących budowę tego osiedla, czy jest to tylko dopatrywanie się mieszkańców na siłę ukrytego znaczenia w tym osiedlu? Niestety tego się nie dowiemy ponieważ plany budowy całego osiedla były ściśle tajne i ciężko do nich dotrzeć.
Dziś Milica prezentuje się bardzo malowniczo z dużą ilością zieleni, odnowionymi elewacjami i dachami budynków, z łatwym dostępem komunikacyjnym do wszystkich możliwych instytucji użyteczności publicznej. W tym osiedlu funkcjonuje jedno z nielicznych w naszym województwie, profesjonalne “Miasteczko ruchu drogowego”. Rozkwit tej dzielnicy umożliwił przeprowadzony przez poprzednie władze miasta, proces przekazania miejskich zasobów mieszkaniowych do wspólnot mieszkaniowych. Dziś widać, że była to dobra i trafna decyzja.