16.4 C
Nowy Jork

VII Marsz Pamięci Wokół Wykusu.

Published:

    12 września 2015 r. odbył się VII już Marsz Pamięci Wokół Wykusu im. kpt. Leszka Zahorskiego „Leszka Białego”. Marsz organizowany jest przez Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich zostało zorganizowane po raz VII, ale imię kpt. Zahorskiego marsz nosi drugi raz. Niestety 25 czerwca 2014 r. kpt. Leszek Zahorski zmarł w wieku 90 lat. Marsz odbywa się w rocznice wrześniowej bitwy, którą stoczyło Zgrupowanie dowodzone przez por. Jana Piwnika ps. Ponury” z niemiecką obławą na Barwinku.

    Marsz rozpoczął się od przed głazem Partyzanckiej Drogi Krzyżowej i wiódł przez Kropkę, zachodnie zbocze wzgórza 326, grób kpr. Tadeusza Lange “Szylinga”, mogiłę Mariana Cieślika “Mietka”, kapliczkę na Wykusie, grób warszawiaków, mogiłę Ludmiły Bożeny Stefanowskiej “Zjawy”, Barwinek, mogiłę żołnierzy ppor. Jana Kosińskiego “Inspektora Jacka”, grób Madeja. Zakończenie miało miejsce na polanie Kropka.

    Kropka czyli wzgórze 326 było miejscem stacjonowania oddziałów AK w 1943 r. dowodzonych przez por. Jana Piwnika ps. Ponury”. Wiele osób odwiedzając Wykus, mylnie sądzi, że partyzanckie obozowisko znajdowało się w najbliższej okolicy Kapliczki wybudowanej w 1957 roku. W 2007 roku na Kropce odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu obozowania żołnierzy AK.

VIIImarsz_zahorski_2

VIIImarsz_zahorski_1

VIIImarsz_zahorski

VIIImarsz_zahorski_3

VIIImarsz_zahorski_4

VIIImarsz_zahorski_5

Fotografie Katarzyn Pyzik. Dziekujemy

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img