VIII Piknik Historyczny – II Wojna Światowa w Chęcinach

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” po raz ósmy organizuje piknik historyczny, który odbędzie się 6 września (niedziela) w Chęcinach. Początek imprezy godz. 14.

piknik_historyczny 2

– Bohaterem tegorocznego Pikniku Historycznego, który odbędzie się u podnóża Zamku w Chęcinach będzie 27 Pułk Ułanów. Choć jednostka podczas kampanii obronnej 1939 roku walczyła daleko od ziemi świętokrzyskiej, a w ramach Armii Krajowej została odtworzona na terenie Okręgu Nowogródek to jednak wojenne losy sprawiły, że żołnierze tego pułku wzięli udział w Powstaniu Warszawskim, a swój szlak bojowy zakończyli na naszej ziemi – opowiada Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Przez wiele powojennych lat żołnierze pułku ścigani byli przez nowych okupantów, a sam dowódca pułku wyszedł z więzienia dopiero w roku 1969. Mimo, że historię pułku chciano wymazać z kart historii, pamięć o nich przetrwała, a naszym obowiązkiem jest przypomnienie kresowych bohaterów, którzy o Niepodległą Rzeczypospolitą walczyli także na kielecczyźnie.

Od godziny 14 na placu zaprezentują się z wystawami grupy rekonstrukcyjne oraz wystawy z uzbrojeniem oraz strzelnica ASG. Dostępne także będą atrakcje dla najmłodszych.

O godz. 16 rozpocznie się rekonstrukcja walk pułku z okupantem niemieckim i sowieckim w której weźmie udział ok. 100 członków grup rekonstrukcyjnych z Kielc, Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Tarnobrzega, Wodzisławia Śląskiego i Opatowa k/ Częstochowy.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny. Warto dodać, że VIII Piknik Historyczny współfinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

www.jodla.org

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial