W Dniu Turysty i miłośnika krajobrazów

Piesze wędrówki naszej redakcji

 Kazimierz Dolny, jest prawdziwą perłą i najbardziej urokliwym miejscem w Polsce. Jest on także jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju. Poza turystyką, Kazimierz Dolny znany jest ze swoich związków ze sztuką i artyzmem w szerokim tego słowa znaczeniu. Wielu malarzy ma tu swoje galerie, pracownie, a co najważniejsze odbywają się tu plenery malarskie. Urokliwość tego miejsca, opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na duchowości literacko- twórczej. W jesienne Dni Turysty i miłośnika krajobrazów, Towarzystwo Literackie ze Skarżyska- Kamiennej, postanowiło udać się właśnie do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, aby tam szukać natchnienia do swoich wierszy i limeryków.

 Piesze wędrówki

 Skarżyskie towarzystwo, postanowiło zobaczyć w tym mieście, kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Warto jest też zwiedzić mury zamkowe, synagogę i pochodzić uliczkami z bitego kamienia. Trzeba też pamiętać, że równie atrakcyjne, choć rzadziej uczęszczane są okolice miasteczka ze swym bogactwem natury i krajobrazu.

Wędrówka po wąwozie

Lessowe wąwozy, to ogromnie malownicze miejsca. Wystarczy odejść od rynku zaledwie kilkadziesiąt metrów, by z miejskiego zgiełku trafić w spokój i ciszę jaki roztacza się w Wąwozie Plebanka. Wąwozami znajdującymi się w okolicach Kazimierza Dolnego, można obejść dokoła niemal całe miasto. To chyba jedyna miejscowość w Polsce, w której gwarny rynek, sąsiaduje z cichymi oazami przyrody. Specyficzny wilgotny mikroklimat, nawet w upalne dni, jest ostoją prawdziwego wytchnienia

Korzeniowy Dół

 Korzeniowy Dół, to przepiękny, bajkowy wąwóz, który jest spowity tajemniczością i magią. Wystające poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach, nadały mu niepowtarzalny wygląd. Wchodząc w Wąwóz Korzeniowy ma się wrażenie wejścia w świat bajek z „Tysiąca i jednej nocy.”. Niezwykłe światło, przezierające się przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne zdumiewa każdego turystę. Ciekawostką tego miejsca jest krzyż, stojący przy rozwidleniu dróg oraz związana z nim historia. Jest to tzw. krzyż epidemiczny, niegdyś posiadający dwie poprzeczne belki. Ustawiono go podczas jednej z epidemii, jakie w dawnych wiekach nawiedzały Kazimierz. Zimową porą wąwozem tym, można odbyć kulig z pochodniami.

Wąwóz Granicznik

Granicznik, znajduje się w okolicach kazimierskiego kamieniołomu. Załamanie się tutaj promieni słonecznych, nadaje temu miejscu specyficzny wygląd. Zwiedzają go najczęściej turyści z pewną zaprawą, gdyż podłoże Granicznika jest trudne do przebycia.

 Nasza redakcja dziękuje Towarzystwu Literackiemu za możliwość uczestniczenia w tej wspaniałej wycieczce po Kazimierzu.

 100_4690

100_4693

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial